Bohatstvo Božieho Slova

11. 11. 2023, sobota

Autor: Terézia Lenczová

BOŽÍ  PLÁN  SPÁSY - TAJOMSTVO  NÁŠHO VYKÚPENIA V JEŽIŠOVI KRISTOVI

Ostatných 50 rokov v celom svete sa objavujú ataky voči misijnej činnosti Katolíckej cirkvi. Hlavným dôvodom je zrejme úpadok viery v Boha u konkrétnych kritikov; relativizácia náboženských hodnôt, akoby každý/ každá mal právo mať svoju vlastnú vieru, lebo Božie zjavenie nepovažujú za  autoritu; nedokážu prijať skutočnosť, že podľa Božie rozhodnutia a Božieho Zjavenia je Ježiš  jediný Spasiteľ človeka, ľudstva. Cirkev reagovala na tieto ataky a názorovú mätež dokumentom  Kongregácie pre náuku viery: Vyhlásenie DOMINUS IESUS, PÁN  JEŽIŠ v roku 2000. Cieľom dokumentu je hovoriť O jedinečnosti a všeobecnom spásonosnom poslaní Ježiša Krista a Cirkvi.
Za roky sa nám nazhromaždili tie najcennejšie biblické texty, ktoré túto najdôležitejšiu pravdu katolíckej, kresťanskej viery dokazujú.

Texty zo Starého zákona

Gen 3,15: "Nepriateľstvo ustanovujem medzi tebou a Ženou, medzi tvojim potomstvom a jej potomstvom, ono ti rozšliape hlavu a ty mu zraníš pätu."

Dt 7,6-9: "Teba si Pán, tvoj Boh,  vyvolil zo všetkých národov na zemi, aby si bol jeho vlastným ľudom, lebo Pán vás miluje a zachováva prísahu, ktorou sa zaviazal vašim otcom."

Iz 53,11: " Môj spravodlivý Služobník ospravedlní mnohých a sám ponesie ich vinu - keď dá svoj život na zmiernu obetu."

Iz 61,10-62: Kvôli Sionu neutíchnem, kvôli Jeruzalemu nebudem mať pokoja, kým nezažiari ako svetlo jeho spravodlivosť, kým sa jeho spása nerozhorí ako fakľa.

Žalm 40: "Hľa, prichádzam. Vo zvitku knihy je napísané o mne, že mám plniť tvoju vôľu. A to chcem, Bože môj, hlboko v srdci mám tvoj zákon".   A interpretácia Žalmu 40 v Hebr 10, 5-7.

Texty z Nového zákona

Jn 3,16: "...ako Mojžiš vyzdvihol hada na púšti, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, aby každý, kto v neho verí, mal večný život. Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život."

Jn 10,10: " Prišiel som, aby mali život, aby ho mali v hojnosti."

Jn 11, 52: "...že Kristus mal zomrieť, aby vedno spojil rozptýlené Božie deti."

Jn 12, 27: "Teraz je moja duša vzrušená. Čo mám povedať: Otče, zachráň ma pred touto hodinou? Ale veď práve pre túto hodinu som prišiel."

Mk 10, 45: "Lebo ani Syn človeka neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a položil svoj život, ako výkupné za mnohých."

Lk 24,25: "Vy nechápaví a leniví srdcom uveriť všetko, čo hovorili proroci. Či nemusel Kristus toto všetko pretrpieť a tak vojsť do svojej slávy?"

Hebr 2, 9-10: "Ježiš z Božej milosti okúsil smrť za  každého ..."

1Jn 2,2: " Ale keby niekto zhrešil, máme u Boha zástancu: Ježiša Krista spravodlivého. On je zmiernou obetou za naše hriechy, ale nielen za naše, ale aj za hriechy celého sveta."

1Jn 3,16: "Čo je láska poznali  sme z toho, že On položil za nás svoj život."

1Jn 4, 14-15: "My sme videli a svedčíme, že Otec poslal svojho Syna za Spasiteľa sveta. Kto vyzná: Ježiš je Boží Syn, ostáva v ňom Boh a on v Bohu."

1Pt 1, 11: "Proroci skúmali, na aký čas a na aké okolnosti ukazuje Kristov Duch, ktorý bol v nich, keď vopred svedčil o Kristových utrpeniach a o sláve, ktorá po nich nasledovala."