Prípravný seminár pred Ekumenickým svetovým dňom modlitieb 2009

3. 3. 2009, utorok

Autor: Stanislava Jurčáková

Ekumenický svetový deň modlitieb 2009 pripravili kresťanské ženy z krajiny Papua - Nová Guinea. Motto liturgických textov je "V Kristovi sme mnohí jedno telo." Tento rok sme mali dva prípravné semináre: v Bratislave - 17.januára a v Košiciach - 31.januára. V Bratislave sa zišlo okolo 20 ľudí v zastúpení 7 cirkví. V Košiciach nás bolo viac - približne 45 veriacich z 9 cirkví.

Seminar k SDM

Semináre sa niesli v duchu pokojnom a naozaj ekumenickom. Boli pre nás všetkých povzbudením aj naplnením. Vidieť radosť a nadšenie ľudí, ktorí majú záujem o nové témy a krajinu, kde je ekumenické spolunažívanie - to je niečo, čo posilňuje. To je niečo, čo povzbudzuje a dobíja nás energiou. Seminár vždy vyvrcholí Bohoslužbou slova, piesňami a požehnaním. Sú to stretnutia, ktoré nás stmeľujú.

POZVÁNKA
Naša farnosť ožije týmito modlitbami 5.marca o 18:45 hod. v kostole Ducha Svätého. Bude pre nás povzbudením, keď medzi nás prídete. Budeme sa modliť s krajinou a za krajinu Papua Nová Guinea. Budeme myslieť na trpiacich ľudí, aspoň po tieto pôstne dni, bez ohľadu na farbu pleti, bez ohľadu na náboženstvo alebo ich kultúru, či filozofiu. Skúsme sa otvoriť aj v tejto dobe ekonomickej krízy a ukázať svetu, že každý človek je dar a má právo žiť. Prostredníctvom tohto ekumenického dňa modlitieb prinesieme svetu posolstvo, že patríme k sebe, že sme jedna Božia rodina, ktorá nesie zodpovednosť aj za ostatných ľudí z Papuy Novej Guiney. Že sme v Kristovi mnohí jedno telo.

V nedeľu 8.3. je vyvrcholenie modlitieb za Papuu Novu Guineu o 10:30 na detskej Bohoslužbe. Tešíme sa na stretnutie s deťmi aj rodičmi.

ZBIERKA
Pri príležitosti modlitieb sa organizuje aj zbierka, ktorej výnos je určený na projekt, ktorý podporuje národný výbor YWCA – je to kresťanské združenie mladých žien. Strediskom tejto organizácie v Papue Novej Guiney je mesto BAROKO a má šesť pobočiek, ktoré sú navzájom prepojené.

Ich hlavným cieľom je:
zlepšiť ekonomickú a sociálnu situáciu rodín v Papue - Novej Guinei

Sociálny cieľ riešia prostredníctvom rozhlasu, ktorý je jediným nástrojom informácií a komunikácie vo viacerých oblastiach. Vysielajú v ňom rôzne témy:
- o ochrane zdravia, hygieny, spolunažívaní v rodinách,
- hovoria o právnom povedomí žien a zároveň poskytujú právnu pomoc ženám a deťom, ktoré sú týrané a ponižované.
-Vysielajú rôzne vzdelávacie programy pre ženy.
- Usporadúvajú rôzne stretnutia.

Ekonomickú situáciu žien rieši tzv. MIKROKREDITNÝ program s názvom – "Vypestuj si svoje vlastné peniaze". Na základe malej pôžičky si ženy zakladajú miniplantáže a pestujú plodiny , nielen pre vlastnú potrebu a prežitie, ale aj na export do miest.

Seminar k SDM

Viac fotiek k tomuto článku (aj vo vačšom rozlíšení) si môžte pozrieť vo fotogalérii.