Výpis z krstnej matriky: KRSTNÝ LIST - VYBAVENIE

14. 10. 2019, pondelok

Autor: Stanislav Čúzy

V prípade, že potrebujete výpis z matriky pokrstených (tzv. “krstný list”) pre cirkevné účely, stačí prísť osobne počas úradných hodín do kancelárie farského úradu a na počkanie vám bude vystavený. Netreba sa vopred nahlasovať - ani telefonicky, ani e-mailom. Celý proces trvá približne 10 minút a nie je spoplatňovaný.

Krstný list – postup pri vybavovaní

Krstný list je vnútrocirkevný dokument, ktorý potvrdzuje prijatie sviatosti krstu a identifikuje veriaceho podľa mena, rodičov i krstných rodičov a podľa miesta narodenia. Okrem toho sú v krstnom liste - v poznámkach - zaznačené informácie o ďalších prijatých sviatostiach (prvé sväté prijímanie, sviatosť birmovania, manželstvo, kňazstvo), či ďalšie poznámky (anulácia manželstva, rehoľný stav a pod.) Krstný list je presný výpis z matriky pokrstených.

Pri žiadaní krstného listu je potrebné vedieť aspoň približný dátum krstu, pretože niekto bol krstený krátko po narodení, ale niekto bol krstený neskôr - napr. až na prvom stupni ZŠ, alebo v dospelosti. Približný dátum krstu výrazne uľahčí hľadanie v matričnej knihe.

Kde žiadať o výpis z krstnej matriky

Výpis z krstnej matriky (krstný list) je treba žiadať na farskom úrade, kde sa krst uskutočnil.
Pri preberaní krstného listu je dôležité overiť, či v poznámkach sú zapísané všetky sviatosti, ktoré osoba doposiaľ prijala. Ak nie sú, treba sa hneď na úrade spýtať, ako ďalej postupovať.

Komu sa krstný list môže vydať

Na základe zákona o ochrane osobných údajov (GDPRje možné krstný list vydať jedine dospelej osobe, ktorej sa krstný list týka. V prípade dieťaťa, jeho zákonnému zástupcovi.

Krstný list teda nie je možné vydať napr. starým rodičom dieťaťa alebo súrodencovi alebo manželovi/manželke, či priateľovi alebo inému sprostredkovateľovi a pod. Ak nie je možné krstný list vyzdvihnúť osobne (napr. pre krátkosť času; veľká vzdialenosť a pod.) je možné, aby krstný list bol zaslaný poštou priamo na adresu farského úradu, kde ho vyžadujú.

Príklad vyžiadania krstného listu telefonicky alebo poštou alebo mailom na fara.devinska@gmail.com.

Oslovenie (napr. Dôstojný farský úrad; Dôstojný pán farár alebo iné vhodné oslovenie) Keďže ja (moje dieťa) budem mať dňa 1. 1. 2019 sviatosť birmovania (napísať správny dátum a dôvod) vo farnosti Bratislava Blumentál (napísať správnu farnosť), je potrebné doložiť výpis z krstnej matriky – Krstný list. Keďže sa nemôžem dostaviť osobne, prosím o jeho zaslanie na príslušný farský úrad. Posielam údaje, na základe ktorých je možné záznam o krste vyhľadať:

Meno priezvisko (uvádzajte rodné priezvisko, prípadne iné, ktoré mala osoba pri krste):
Dátum narodenia:
Dátum krstu (aspoň približne - nie každý bol pokrstený hneď po narodení):
Mená rodičov:
Mená krstných rodičov:

Ďakujem za vybavenie a poprosím zaslať krstný list na adresu farnosti
(zadať správnu adresu, napr.):

RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV,
FARNOSŤ DEVÍNSKA NOVÁ VES