1. Aspoň občasná účasť na bohoslužbách v kostole
2. Účasť na vyučovaní náboženstva
3. Pomocník v príprave ku krstu (krstný rodič
1. Deti v 1. - 2. ročníku ZŠ účasť na bohoslužbách dosvedčia tým, že si značia do zošita na náboženskú výchovu (NV, ako slávili nedeľu, odkedy sa prihlásili na krst. Stačí 1-2 vety alebo obrázok. Môžu si zaznamenať, čo ich zaujalo z kostola: slovo, obrazy, téma sviatku a pod.
Pre deti v 3. ročníku a vo vyšších ročníkoch platí to, čo v príprave na prvé sv. prijímanie, čiže všímajú si Božie slovo – o čom bolo a ako sa dá podľa neho žiť.
2. Ku krstu detí, ktoré už chodia do školy, sa vyžaduje, aby mali aspoň základné náboženské vedomosti. S tým súvisí aspoň niekoľkomesačná účasť na vyučovaní NV. Dieťa sa obyčajne na začiatku šk. roka predstaví učiteľke náboženstva a povie, že chce prijať sv. krstu.
3. Niekedy u týchto detí nie je jasné, nakoľko ich vlastní rodičia majú záujem o krst svojich detí, takže potrebujeme vedieť, kto si berie krst dieťaťa na starosť. Mal by to byť dieťaťu blízky človek, ktorý je veriaci a chodí do kostola. Je to teda buď rodič (jeden z nich) alebo so súhlasom rodičov krstný otec, matka. (Takýto krstný rodič je aj zástupcom cirkvi, nielen rodiny.
Po určitom čase po prihlásení sa dieťaťa na NV rodič alebo krstný rodič by sa mal predstaviť učiteľke NV a navštíviť aj kňaza (napr. po sv. omši, aby s ním dohodol postup a pripravil úradné doklady. V prípade núdze (keď niet vhodného človeka medzi známymi a príbuznými krstným rodičom môže byť napr. učiteľka náboženstva. Napokon, má ísť o človeka, vďaka ktorému sa v dieťati prebudil záujem o život z viery.
Praktické dôsledky:
Deti musia do konca prvého šk. polroka (odkedy navštevujú NV mimo samozrejmej účasti na NV splniť tieto úlohy: