Vianočný koncert etnojazzového tria Pacora a vokálnej skupiny Sklo v našom kostole

8. 12. 2008, pondelok

Autor: Kristína Encingerová

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami uvádzame do Vašej pozornosti neobyčajnú hudobnú lahôdku . Etnojazzové Pacora Trio a vokálna skupina Sklo sa nám predstavia v spoločnom koncerte, kde odznejú aranžmány tradičných kolied. Dňa 17.12.2008 o 19.00 sa v spolupráci s Rádiom Devín uskutoční verejná nahrávka koncertu v kostole Ducha Svätého v Bratislave - DNV.

SKLO

sklo.jpg

Toto vokálne zoskupenie je na našej scéne už od polovice 80-tych rokov. Hudobný prejav skupiny je charakteristický prepracovaným viachlasným spevom a capella, s vlastným sporadickým inštrumentálnym doprovodom (gitara, lutna, historické dychové nástroje, rytmika), pričom nie zriedkavá je aj spolupráca s významnými inštrumentálnymi umelcami a telesami. V repertoári, zameranom od starej (sakrálnej, svetskej) až po súčasnú vokálnu tvorbu, nielen z územia Slovenska, je možné nájsť: duchovné piesne, renesančné piesne, madrigaly, ľudové piesne, vianočné koledy a černošské spirituály. Skladby skupina interpretuje jednak z pôvodných zápisov, ako i vo vlastných úpravách a v úpravách známych hudobných skladateľov. Koncertne spolupracovali s našimi poprednými umelcami v oblasti folklórnej hudby a spevu (OĽÚN, Darina Laščiaková) ,vystupovali na rôznych folklórnych (Detva, Východná), folkových (Porta) a mládežníckych festivaloch. Participovali na viacerých nahrávaniach hudobných relácií Slovenskej televízie a Slovenského Rozhlasu. Členmi skupiny SKLO sú: Slávka Horváthová (alt), Viliam Solčány (tenor, dychové nástroje), Ivan Schreiner (tenor, gitara), Peter Koma (barytón, rytmika), Radovan Tomeš (bas).
Ukážky z tvorby sa nachádzajú na ich web-stránke:

www.sklomusic.sk

zdroj: SKLO MUSIC uverejnené na internete 25.10.2008

PACORA TRIO

pacora.jpg

Etnojazzové zoskupenie Stana Palúcha-husle, Marcela Comendanta-cimbal a Roba Ragana funguje od roku 2004. Hudba tria je postavená na prelínaní jazzu a folklóru, podfarbená prvkami vážnej hudby. Ich repertoár tvoria vlastné kompozície a prearanžované jazzové štandardy. V roku 2005 triu vyšlo prvé CD v košickom vydavateľstve Hevhetia a krátko nato dostalo vysoké hodnotenie v recenzii anglického prestížneho hudobného časopisu "BBC Music". Minulého roku dostalo trio možnosť spolupracovať s Brnenskou filharmóniou a koncertne uviesť kompozície svojho repertoáru v aranžmánoch pre orchester. Nasledovali koncerty s filharmóniou Zlín, Slovenskou filharmóniou, ŠKO Žilina a Komornými sólistami Bratislava. Pacora má za sebou nahrávky pre českú a slovenskú televíziu a rozhlas, ORF a pre viacero filmov. Za relatívne krátky čas od založenia trio stihlo vystúpiť na početných jazzových a world music festivaloch v zahraničí(Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Grécko, Anglicko, Taliansko, Dánsko). V súčasnosti pripravuje nové CD, ktoré by sa po novom roku malo objaviť na trhu.
Web-stránky:

www.pacoratrio.sk