Nov├Ż urnov├Ż h├íj

9.3.2012, piatok

Autor: K. Morav─Ź├şk a┬áM. Puhovich

V minulom roku sme za─Źali budova┼ą na cintor├şne v┬áDev. N. Vsi nov├Ż priestor na ukladanie urien. Priestor sa nach├ídza na miernom svahu smerom na Eisnerovu ulicu. Projekt sa realizoval pod─ża n├ívrhu Ing. arch. Martina Kvasnicu za┬áspolupr├íce spr├ívcu cintor├şna Dr. Martina Puhovicha a firmy Ing. Jozefa Kle┼í├şka.

Do konca novembra sa uskuto─Źnili tieto pr├íce: ├║prava ter├ęnu, v├Żkopov├ę pr├íce, beton├í┼ż schodov, osadenie bezpe─Źnostn├ęho z├íbradlia a penetra─Źn├Ż n├íter. Po zimnom preru┼íen├ş pr├íc pl├ínujeme v┬áobdob├ş marec a┼ż m├íj 2012 e┼íte vykona┼ą tieto pr├íce: kone─Źn├║ ├║pravu okolit├ęho ter├ęnu, v├Żsev tr├ívy, ├║pravu okolitej zelene, ─Ćal┼í├ş penetra─Źn├Ż n├íter a┬ásamotn├ę umiest┼łovanie urnov├Żch schr├ínok.

Pri urnov├Żch schr├ínkach sa za─Źne t├Żm, ┼że sa najprv osad├ş piaty (najvrchnej┼í├ş) schod a urob├ş sa ┼żulov├í z├íklad┼ła (65x65x5cm); pri v┼íetk├Żch urnov├Żch schr├ínkach bude rovnak├í ÔÇô ┼íedo─Źierna. Samotn├ę ┼żulov├ę schr├ínky (50x50x50x3cm) bud├║ zo ┼żuly, ale z┬ár├┤znych farebn├Żch odtie┼łov. Ka┼żd├Ż n├íjomca si bude m├┤c┼ą vybra┼ą farbu. Aby sa predi┼ílo architektonicko-estetick├ęmu naru┼íeniu urnov├ęho h├íja, bud├║ v┼íetky urnov├ę schr├ínky vopred vyroben├ę a┬ánain┼ítalovan├ę na bet├│nov├Żch schodoch, pri─Źom ka┼żd├Ż n├íjomca si bude m├┤c┼ą vybra┼ą farbu a┬áumiestnenie.

Do jednej urnovej schr├ínky bude mo┼żn├ę ulo┼żi┼ą 4 urny. Je mo┼żn├ę vopred si zak├║pi┼ą urnov├║ schr├ínku pre bl├şzku rodinu, ─Źo znamen├í, ┼że ak niekto ulo┼ż├ş 1 alebo viac urien (napr. svojich star├Żch rodi─Źov) a┬ápo─Ź├şta s┬át├Żm, ┼że bude uklada┼ą aj ─Ćal┼íie urny svojej bl├şzkej rodiny a┬ámal by r├íd rodinn├ę urnov├ę miesta pospolu, m├┤┼że si zak├║pi┼ą urnov├ę miesto v┬ábl├şzkosti.

Za jednu urnov├║ schr├ínku je stanoven├Ż jednorazov├Ż poplatok vo v├Ż┼íke 85 ÔéČ, ktor├Ż p├┤jde na ├║─Źet cintor├şna. Tento poplatok vych├ídza z┬ácelkov├Żch n├íkladov za realiz├íciu urnov├ęho h├íja delen├Ż celkov├Żm po─Źtom urnov├Żch schr├ínok (cca 340 schr├ínok). Platba za n├íjom jedn├ęho urnov├ęho miesta ide tie┼ż na cintor├şnsky ├║─Źet (jedna urnov├í schr├ínka bude pre 4 urny) a bude splatn├í ro─Źne pod─ża aktu├ílne platn├ęho cenn├şka prev├ídzkovate─ża, ─Źo je v┬ás├║─Źasnosti 8,50 ÔéČ za 1 rok. N├íjom mo┼żno pod─ża uv├í┼żenia n├íjomcu zaplati┼ą aj na nieko─żko rokov vopred, najmenej v┼íak na jeden kalend├írny rok vopred.

Cena v┬ákamen├írstve za zhotovenie ┼żulov├Żch schr├ínok m├┤┼że by┼ą medzi 500 a┼ż 1.000 ÔéČ (z├ívis├ş od farebn├ęho odtie┼ła). V┬ácene bude samotn├Ż ┼żulov├Ż materi├íl, v├Żroba, mont├í┼ż, dovoz, sekanie a┬ázl├ítenie p├şsma, osadenie na cintor├şne a vlo┼żenie urny.
Maxim├ílny po─Źet urien, ktor├ę mo┼żno ulo┼żi┼ą vo vytvorenom priestore, je asi 1┬á400. Urnov├ę miesta v┬ázemi, ako boli doteraz realizovan├ę v┬ábl├şzkosti br├íny od Eisnerovej ulice, sa u┼ż nebud├║ vyd├íva┼ą. Pon├║kame mo┼żnos┼ą prenies┼ą si urnov├ę miesto, ktor├ę sa v┬átomto priestore nach├ídza v┬ázemi, do novovybudovan├ęho urnov├ęho h├íja.

Z├íujemcovia o┬ábli┼ż┼íie inform├ície (podobne ako vo v┼íetk├Żch in├Żch veciach t├Żkaj├║cich sa cintor├şna) m├┤┼żu sa obr├íti┼ą na Dr. Martina Puhovicha, spr├ívcu cintor├şna, najlep┼íie po─Źas jeho kancel├írskych hod├şn na M├Ü v┬áDev. N. Vsi, tie┼ż mailom alebo telefonicky (0911/ 640┬á100, sposlovensko@gmail.com). Inform├ície o┬ájeho kancel├írskych hodin├ích s├║ na tabuli pri br├íne cintor├şna, na M├Ü v┬áDev. N. Vsi a┬ána webovej str├ínke farnosti (cintor├şn): fara.sk/devinska

Urnov├Ż H├íj

Vzh─żad urnov├ęho h├íja pod─ża arch. n├ívrhu.