Hom├şlia - Nov├Ż rok

Lk 2,16-21

1.1.2013, utorok

Na Nov├Ż rok n├ím tradi─Źne posiela svoj pozdrav bratislavsk├Ż arcibiskup. Citujem: Dnes chcem upriami┼ą va┼íu pozornos┼ą na ├║ryvok evanjelia o pastieroch: ÔÇ×Pastieri sa vr├ítili a chv├ílili Boha za v┼íetko, ─Źo po─Źuli a videli, ako im bolo povedan├ę.ÔÇť Pastieri po─Źuli posolstvo o naroden├ş Bo┼żieho Syna, ktor├Ż sa stal ─Źlovekom, na┼íli ho za Betlehemom, s vierou ho spoznali v die┼ąati, ktor├ę bolo v jasliach, a to ich viedlo k tomu, aby chv├ílili Boha. Pastieri oslavuj├║ a chv├ília Boha. Pre┼ż├şvaj├║ duchovn├║ rados┼ą, prejavuj├║ ju navonok, vyjadruj├║ ju slovami. Videli Je┼żi┼ía, preto oslavovali a chv├ílili Boha svojimi slovami a svoj├şm ┼żivotom.

Vo vz┼ąahu k Bohu zohr├ívaj├║ v┼żdy ve─żk├║ ├║lohu svedkovia Bo┼ż├şch skutkov. Oni n├ím pom├íhaj├║, aby sme na┼íli ─żah┼íie cestu k Bohu. S v─Ća─Źnos┼ąou dnes myslime na t├Żch, ktor├ş n├ím svoj├şm svedectvom pomohli na ceste viery. Na na┼íich rodi─Źov, star├Żch rodi─Źov, priate─żov, zn├ímych, ktor├ş sa n├ís dotkli svoj├şm svedectvom a pomohli n├ím, aby sme sa otvorili pre dar viery. Patr├ş sa pripomen├║┼ą, ┼że v na┼íej arcidiec├ęze sme pred nieko─żk├Żmi d┼łami ukon─Źili pr├şpravu blahore─Źenia Titusa Zemana, salezi├ína z Vajnor. Prebieha tie┼ż proces blahore─Źenia Franti┼íka Munka a syna Tom├í┼ía Munka. V nasleduj├║com obdob├ş za─Źne sa proces blahore─Źenia J├ína Havl├şka z Duboviec pri Skalici. V┼íetci patria medzi vynikaj├║cich svedkov viery, na┼íich bl├şzkych, z n├í┼ího prostredia, vern├Żch Bohu a Cirkvi do poslednej chv├şle ┼żivota.

V ka┼żdom stretnut├ş medzi ─żu─Ćmi, v ka┼żdom hlbokom z├í┼żitku z pr├şrody, v ka┼żdej v├Żzve i ka┼żdom tr├ípen├ş je ukryt├ę Bo┼żie posolstvo pre n├ís. Boh sa obracia na n├ís ako priate─ż a my vierou odpoved├íme na jeho priate─żstvo. T├íto viera je pre ka┼żd├ęho z n├ís najosobnej┼íou skuto─Źnos┼ąou, ale je aj vierou spolo─Źenstva Cirkvi. Moja osobn├í viera sa podie─ża na spolo─Źnom presved─Źen├ş Cirkvi. Viera in├Żch ─żud├ş ma oslovuje a nesie rovnako, ako pr├şklad mojej viery m├┤┼że nadchn├║┼ą a posil┼łova┼ą in├Żch. Rok 2013 je jubilejn├Żm rokom 1150. v├Żro─Źia pr├şchodu sv├Ąt├Żch vierozvestov Cyrila a Metoda a je v Cirkvi aj Rokom viery. V├Żro─Źie pr├şchodu na┼íich sv├Ąt├Żch vierozvestov a Rok viery s├║ pr├şle┼żitos┼ąou, aby sme znovu z├şskali prav├ę poznanie svojej viery a aby sme v podmienkach dne┼ínej spolo─Źnosti vydali o svojej viere presved─Źiv├ę svedectvo. ┼Żel├ím v┼íetk├Żm po┼żehnan├Ż nov├Ż rok 2013! (S. Zvolensk├Ż, bratislavsk├Ż arcibiskup)

Nov├Ż rok nesie v sebe mnoho siln├Żch v├Żznamov. Z cirkevn├ęho h─żadiska pre┼ż├şvame dnes st├íle Vianoce a dne┼ín├Ż de┼ł sa sv├Ąt├ş aj ako sviatok Je┼żi┼íovej matky s┼ąa Bohorodi─Źky. By┼ą matkou Boha ÔÇô tomu mnoh├ş nerozumej├║, ale pochopi┼ą sa to d├í, ke─Ć si uvedom├şme, ┼że predsa aj my si hovor├şme, ┼że sme de┼ąmi Bo┼ż├şmi. Ide teda o metafory, ale nie rozpr├ívky; ide o skuto─Źnos┼ą vyjadren├║ poeticky. Z ob─Źianskeho h─żadiska je Nov├Ż rok za─Źiatkom ─Ćal┼íieho kalend├írneho roka a u n├ís na Slovensku je dnes aj 20. v├Żro─Źie vzniku ┼ít├ítu, v ktorom ┼żijeme. 20 rokov je pomerne dlh├í doba. Za 20 rokov po Prvej svetovej vojne sa Slovensko ├║┼żasne rozvinulo, ale na 20. v├Żro─Źie vzniku ─îeskoslovenskej republiky bola druh├í ve─żk├í vojna u┼ż predo dvermi. ─îo sme my urobili za 20 rokov s na┼í├şm ┼żivotom, na┼íou krajinou, na┼íou slovenskou cirkvou? Dnes je ┼żivot in├Ż, mlad├ş ─żudia sa vojny neboja, boja sa azda len toho, ┼że nebud├║ tak├ş bohat├ş a ├║spe┼ín├ş ako ich rovesn├şci v z├ípadnej Eur├│pe. To je v┼íak na ide├íl prim├ílo. Potia─ż m├í pravdu p├ín arcibiskup, ke─Ć pripom├şna hodnotu viery. ─îomu ver├şme? Je┼żi┼í to raz jednoducho pomenoval: Kde je tvoj poklad, tam je tvoje srdce... Kde je na┼íe srdce, kde s├║ na┼íe poklady? Na─Źo naj─Źastej┼íie mysl├şm, po ─Źom t├║┼żim?

Spr├ívne pripom├şna p├ín arcibiskup, ┼że potrebujeme svedkov viery, aby n├ís ┼ąahali dopredu. V liste spomenul salezi├ína Titusa Zemana, ktor├Ż na n├ísledky t├Żrania v komunistickom v├Ązen├ş zomrel r. 1969. Tie┼ż Janka Havl├şka, ┼ítudenta teol├│gie, ktor├Ż zomrel na n├ísledky v├Ązenia r. 1965. Podnes na neho spom├şnaj├║, ako na ─Źloveka, ktor├Ż svojou l├ískavos┼ąou vedel obr├íti┼ą aj nepriate─żov viery, ─Źo ho v├Ąznili. Za blahoslaven├Żch a sv├Ąt├Żch chc├║ vyhl├ísi┼ą aj otca a syna Munkovcov. Munkovci boli bohat├í ┼żidovsk├í rodina, ktor├í sa stala katol├şckou, syn dokonca vst├║pil k jezuitom. Po─Źas vojny, po vypuknut├ş SNP, aj ke─Ć boli pokrsten├ş, zmocnili sa ich Nemci a poslali do koncentr├íku, kde zahynuli pre svoje ┼żidovstvo i pre Je┼żi┼ía. Tieto pr├şbehy z na┼íej ned├ívnej minulosti s├║ mimoriadne siln├ę a klad├║ n├ím aj mimoriadne ot├ízky. O ─Źo v├ím ide dnes, tu na Slovensku, v slovenskej cirkvi? Kde je va┼íe srdce? Kde bude v novom roku? Pri ak├Żch hodnot├ích, pri ak├Żch ─żu─Ćoch a nako─żko bude pri Bohu? Dnes sa chceme modli┼ą, aby bolo na┼íe srdce na spr├ívnom mieste, tam, kde s├║ prav├ę poklady.