Hom├şlia - 13. nede─ża cez rok (C)

Gal 5,1.13-18

30.6.2013, nede─ża

T├ęma slobody patr├ş k najv├Ą─Ź┼í├şm t├ęmam, ktor├Żmi sa zaober├íme. Kto by u┼ż chcel by┼ą neslobodn├Ż? Ale sloboda vyvol├íva aj spory. Jedni sa slobody boja, druh├ş ju zneu┼ż├şvaj├║.

Apo┼ítol Pavol reaguje v Liste Gala┼ąanom na ducha neslobody, ktor├Ż medzi ned├ívno pokrsten├Żch kres┼ąanov zavliekli mision├íri, ─Źo sa s├şce odvol├ívali na Krista, ale ─żud├ş za┼ąa┼żovali najm├Ą Moj┼żi┼íom, teda star├Żmi ┼żidovsk├Żmi n├íbo┼żensk├Żmi predpismi. Pavol naz├Żva Krista garantom slobody. Preto vol├í: Chr├í┼łte si slobodu, ku ktorej ste povolan├ş! Samozrejme, o slobode sa ned├í len tak v┼íeobecne rozpr├íva┼ą. Preto apo┼ítol upozor┼łuje, ┼że pod z├ímienkou slobody nesmieme ┼żi┼ą pod─ża tela, ale m├íme si navz├íjom sl├║┼żi┼ą v l├íske.

Pri varovan├ş, aby sme ne┼żili pod─ża tela, na┼íim ─żu─Ćom napadne oby─Źajne my┼ílienka, ┼że nem├íme podlieha┼ą tzv. telesn├Żm t├║┼żbam (radosti z jedla, pitia, kr├ísy pr├şrody, sexu├ílnej pr├ş┼ąa┼żlivosti). Ak by to bolo tak, protikladom telesn├ęho ┼żivota by bola nejak├í netelesn├í ─Źinnos┼ą ÔÇô napr. filozofovanie ─Źi intelektu├ílne rozhovory... Ako po─Ź├║vame Pavla, on v┼íak nehovor├ş o protiklade tela a ducha, ale o tom, aby sme vo svojom tele ┼żili zo spr├ívneho ducha. Kres┼ąanstvo a ┼żidovstvo nepoznaj├║ protiklad tela a ducha. Tak├Żto protiklad je vyn├ílez ─Źasti gr├ęckej filozofie, ─Źo sa v r├┤znej podobe prejavuje a┼ż podnes. V dejin├ích sa toto nepochopenie prejavovalo najm├Ą podce┼łovan├şm a potl├í─Źan├şm v┼íetk├ęho telesn├ęho. Niektor├ş veriaci sa nazd├ívali, ┼że sl├║┼żia Bohu viac, ke─Ć sa neo┼żenia alebo ke─Ć nebud├║ dostato─Źne jes┼ą alebo sa bud├║ dokonca bi─Źova┼ą. Dnes sa s tak├Żmto podce┼łovan├şm tela stretneme len v├Żnimo─Źne. V dne┼ínej dobe sa telo ─Źastej┼íie poni┼żuje t├Żm, ┼że sa zneu┼ż├şva ako tovar, ako vec reklamy a prostriedok zisku. Obavy dnes vyvol├ívaj├║ aj niektor├ę vedeck├ę pokusy, ktor├ę nar├íbaj├║ s ─żudsk├Żm telom tak, ako keby bolo len biologick├Żm skladom s├║─Źiastok. Skuto─Źn├ę kres┼ąanstvo berie v├í┼żne telo a telesn├Ż ┼żivot. Kto sa chce modli┼ą, veri┼ą, milova┼ą mimo tela alebo potl├í─Źan├şm tela, zr├ídza svoje ┼żivotn├ę poslanie. Naozaj sa modli┼ą, veri┼ą a milova┼ą m├┤┼że ─Źlovek len vo svojom tele, len v konkr├ętnom ÔÇ×teleÔÇť sveta.

Ke─Ć apo┼ítol hovor├ş o ┼żivote v tele z ducha (Ducha), tak mysl├ş na to, aby sme h─żadali, ako d├íme svojmu ┼żivotu zmysel. N├íbo┼żne povedan├ę, aby sme konali vo svojom tele a prostredn├şctvom sveta Bo┼żiu v├┤─żu. Samo n├íbo┼żenstvo nie je ┼żiadna duchovn├í ─Źinnos┼ą, ak kladie d├┤raz na vonkaj┼íie telesn├ę ├║kony alebo ak trad├şcie a prik├ízania zachov├íva bez zmyslu a zodpovednosti za okolit├Ż svet. Ak sa nep├Żtame na zmysel svojho konania, ak sa nep├Żtame na Bo┼żiu v├┤─żu, str├ícame slobodu. V n├íbo┼żenskom prostred├ş sa sloboda str├íca, ak sa ─żu─Ćom povie, ┼że nie─Źo musia urobi┼ą, ale nemaj├║ o tom rozm├Ż┼í─ża┼ą a p├Żta┼ą sa. V nen├íbo┼żenskom prostred├ş sa sloboda str├íca, ak sa ─żu─Ćom povie, ┼że to, ─Źo robia, je len v├Żsledkom ich telesn├Żch pochodov v mozgu. Toto dnes ┼í├şria aj niektor├ş intelektu├íli. Hovoria, ┼że tak ako ─żadviny produkuj├║ mo─Ź, tak mozog produkuje my┼ílienky. Ni─Ź viac. Jeden n├í┼í teol├│g t├Żmto ─żu─Ćom polo┼żil ot├ízku, na ktor├║ u┼ż neodpovedali: Ale ─Źo znamen├í, ┼że tie my┼ílienky s├║ ─żudsk├ę?

My kres┼ąania sa v dne┼ínom svete sna┼ż├şme br├íni┼ą ─żudsk├ę my┼ílienky, ─żudsk├ę ─Źiny a ─żudsk├║ l├ísku. Preto v pr├şpade ─żud├ş nehovor├şme len o slepej pr├şrode alebo o nejak├Żch soci├ílno-ekonomick├Żch mechanizmoch, ktor├ę by n├ís priamo riadili. Ak v┼íak br├ínime ─żudsk├ę my┼ílienky, ─żudsk├ę ─Źiny a ─żudsk├║ l├ísku, tak sa o tieto my┼ílienky, ─Źiny a l├ísku mus├şme aj naozaj sna┼żi┼ą. Ke─Ć sa o tieto my┼ílienky, ─Źiny a l├ísku nesna┼ż├şme, presadia sa extr├ęmy. Potom vid├şme, ┼że aj v na┼íej cirkvi sa namiesto poctiv├Żch ─żud├ş realizuj├║ r├┤zni karieristi a byrokrati alebo naopak zvidite─ż┼łuj├║ sa r├┤zni podiv├şni, ktor├ş si hovoria charizmatici ─Źi vizion├íri. Tak├ęto extr├ęmy a tak├Żchto ─żud├ş by sme mali vedie┼ą rozpozna┼ą. T├ş prv├ş sa s nami z poz├şcie svojej cirkevnej funkcie odmietnu bavi┼ą. T├ş druh├ş sa s nami naopak bavia, ale nie o tom, ─Źo potrebujeme, ale o svojich bl├║zniv├Żch pocitoch. Najrad┼íej v balen├ş nejak├ęho zjavenia, pri─Źom bud├║ tvrdi┼ą, ┼że sa s nimi Panna M├íria rozpr├íva ka┼żd├Ż de┼ł.

├üno, m├íme sa s Bohom, Je┼żi┼íom a sv├Ąt├Żmi rozpr├íva┼ą aj ka┼żd├Ż de┼ł. Ale ako pripom├şna apo┼ítol: pri zdravom rozume, v slobode a vo vz├íjomnej l├íske. Bu─Ćme si v tom spolo─Źne na povzbudenie!