Hom├şlia - Sv. ┼átefan

Sk 6,8-10; 7,54-60

26.12.2013, štvrtok

Autor: Karol Morav─Ź├şk


V─Źera sme sl├ívili radostn├Ż sviatok Vianoc, dnes sl├ívime spomienku na sv. ┼átefana, prv├ęho mu─Źen├şka. Pod─ża historikov sa Vianoce sl├ívili v R├şme u┼ż roku 336. Pomerne skoro po zaveden├ş sviatku Vianoc umiestnili kres┼ąania na druh├Ż viano─Źn├Ż de┼ł sviatok sv. ┼átefana. V├Żchodn├ş kres┼ąania niekedy po roku 340, z├ípadn├ş (r├şmski) o sto rokov nesk├┤r. Spojenie oslavy narodenia Krista so spomienkou na prv├ęho mu─Źen├şka vyznieva zvl├í┼ítne, ale d├í sa pochopi┼ą.

Mu─Źen├şk je pod─ża kres┼ąanskej viery ten, kto zomrie pre svoju vernos┼ą Kristovi. M├í mo┼żnos┼ą sa svojej viery vzda┼ą, a tak si zachr├íni┼ą ┼żivot, ale neurob├ş to, zostane vern├Ż. Gr├ęcky sa mu─Źen├şkovi hovorilo mart├Żr a toto slovo doslovne znamen├í svedok ÔÇô by┼ą svedkom Krista, jeho nasledovn├şkom. Meno mart├Żr sa ujalo zvl├í┼í┼ą pre t├Żch, ktor├ş boli ochotn├ş Krista nasledova┼ą a┼ż po smr┼ą. Nie smr┼ą n├íhodn├║, ale vedom├║ smr┼ą kv├┤li svedectvu Kristovi. To v┼íak nezna─Ź├ş, ┼że mu─Źen├şci smr┼ą vyh─żad├ívali. Smr┼ą napokon nevyh─żad├ívali Je┼żi┼í ani ┼átefan. Ale vedeli smr┼ą prija┼ą, ke─Ć sa nedalo inak.

─îi hovor├şm, kon├ím a sved─Ź├şm spr├ívne o Kristovi, to zaiste nie je vec ─żubovo─żn├í. Preto som v─Źera hovoril o tenkej hranici medzi t├║┼żbou, ktor├í je falo┼ín├í, a t├║┼żbou, ktor├í vedie k uskuto─Źneniu. ┼átefan nenasledoval Je┼żi┼ía ako fanatik, ktor├Ż sa pre svoju vieru povad├ş so v┼íetk├Żmi ─żu─Ćmi. V knihe Nov├ęho z├íkona ÔÇ×Skutky apo┼ítolovÔÇť o ┼átefanovi ─Ź├ştame, ┼że to bol mlad┼í├ş ─Źlovek, ktor├Ż v spolo─Źenstv├ích kres┼ąansk├Żch ┼Żidov v Jeruzaleme pom├íhal rie┼íi┼ą soci├ílne probl├ęmy. V t├Żch rokoch (33/34) sa kres┼ąania od ostatn├Żch ┼Żidov e┼íte neodde─żovali. ┼átefan sa okrem soci├ílnej pr├íce medzi ┼żidovsk├Żmi kres┼ąanmi prejavil aj ako dobr├Ż kazate─ż. V spolo─Źenstv├ích veriacich a na bohoslu┼żb├ích v synag├│ge m├║dro a odv├í┼żne sved─Źil, ┼że cez Je┼żi┼ía Nazaretsk├ęho naozaj konal Boh ako cez svojho Mesi├í┼ía. Vyvolalo to odpor u ─Źasti veriacich ┼Żidov, ktor├ş ho oso─Źili, ┼że k├í┼że proti Moj┼żi┼íovi, ba proti Bohu, a udali ho ve─żrade (spr├ívnemu a s├║dnemu org├ínu ┼Żidov). Pod─ża ÔÇ×Skutkov apo┼ítolovÔÇť ┼átefan pri svojej obrane argumentoval na z├íklade textov Star├ęho z├íkona, ale nepomohlo mu to. Napokon obvinil svojich sudcov, ┼że s├║ tvrd├ęho srdca, ┼że tak ako ich predkovia prenasleduj├║ prorokov, preto sa stali aj zradcami a vrahmi Bo┼żieho Spravodliv├ęho (Je┼żi┼ía). So ┼átefanom nasledoval r├Żchly koniec. Na rozdiel od Je┼żi┼ía nevydala ve─żrada ┼átefana r├şmskej moci, aby ho ukri┼żovali, ale dala ho zlyn─Źova┼ą, ukame┼łova┼ą. ┼átefan zostal Je┼żi┼íov├Żm svedkom a┼ż do konca, ke─Ć podobne ako Je┼żi┼í na kr├ş┼żi aj on sa modlili za svojich vrahov: ÔÇ×Pane, nezapo─Ź├ştaj im tento hriech.ÔÇť

Na┼íi ─żudia si dnes predstavuj├║, ┼że kres┼ąansk├Żch mu─Źen├şkov zab├şjaj├║ zl├ş neveriaci ─żudia. Niekedy je to tak, ale na smrti mu─Źen├şkov maj├║ ─Źasto podiel aj veriaci ─żudia. Je┼żi┼ía i ┼átefana najprv nen├ívideli n├íbo┼żn├ş fanatici, z├ístancovia star├Żch predst├ív o ┼żidovskom n├íbo┼żenstve. N├ísledne ich ods├║dili na smr┼ą vlastn├ş n├íbo┼żensk├ş predstavitelia. V─Źera som spom├şnal Bonhoeffera a Romera, mu─Źen├şkov 20. stor. Po─Źas nacizmu v├Ą─Ź┼íina predstavite─żov evanjelickej cirkvi v Nemecku kolaborovala s Hitlerom, Bonhoeffer bol svetl├í v├Żnimka. Podobne to bolo s arcibiskupom Romerom. Chudobn├ş ─żudia ho milovali, ale mnoh├ş bohat├ş katol├şci ho nezn├í┼íali. On s├ím pred smr┼ąou povedal: ÔÇ×Pokia─ż cirkev ohlasuje sp├ísu v nebi, nem├í probl├ęm. Ak sa v┼íak dotkne s├║─Źasn├Żch probl├ęmov, upozorn├ş na krivdy, ─Źo sa dej├║ a bojuje za spravodlivej┼í├ş a ─żudskej┼í├ş svet, st├íva sa cirkev prenasledovan├í.ÔÇť

├üno, kto len ver├ş, ale nez├ípas├ş o svet, nedostane sa do konfliktov. Ako je to s na┼íou vierou, o ─Źo sme my ochotn├ş z├ípasi┼ą v cirkvi a vo svete? Modlime sa, aby sme dok├ízali dnes nasledova┼ą Krista poctivo a ├║primne, nie polovi─Źato a pohodlne. Aby sme dnes boli skromn├Żmi, ale prav├Żmi Kristov├Żmi svedkami.


::::Autorsk├ę pr├íva: Farnos┼ą Bratislava - Dev├şnska Nov├í Ves