R├┤znos┼ą v sexu├ílnom c├şten├ş a s├║dr┼żnos┼ą spolo─Źnosti

15.5.2014, štvrtok

Autor: Ter├ęzia Lenczov├í

Z├ímer vl├ídy vypracova┼ą a prija┼ą nov├║ strat├ęgiu ─żudsk├Żch pr├ív vyvolal siln├║ reakciu v na┼íej spolo─Źnosti, najm├Ą zo strany mimovl├ídnych organiz├íci├ş a cirkv├ş. Jedn├Żm z hlavn├Żch d├┤vodov novej strat├ęgie toti┼ż bolo pomocou tzv. ÔÇ×nov├ŻchÔÇť ─żudsk├Żch pr├ív zavies┼ą ochranu ─żud├ş inak sexu├ílne c├ştiacich. Tento proces odhalil existuj├║cu kult├║rnu polariz├íciu na┼íej spolo─Źnosti.

V ─Źom je probl├ęm?

Nov├í kult├║rna vlna sexu├ílnej revol├║cie spolu s in├Żmi spolo─Źensk├Żmi faktormi priniesla v polovici minul├ęho storo─Źia obhajobu neregulovanej slobody sexu├ílneho spr├ívania. T├íto vlna vyniesla na povrch spolo─Źensk├ęho vn├şmania aj zv├Ż┼íen├║ pozornos┼ą na ne─żahk├Ż ├║del ─żud├ş, ktor├ş si v obdob├ş dospievania uvedomia odli┼ínos┼ą svojho sexu├ílneho c├ştenia. Ich situ├íciu v┼íak hlasovanie Americkej psychiatrickej spolo─Źnosti v 70. rokoch minul├ęho storo─Źia s rozdielom jedin├ęho hlasu administrat├şvnym aktom pomenovalo ako O.K. Ke─Ć si nesk├┤r politici privlastnili t├║to t├ęmu a ke─Ć vznikli siln├ę lobistick├ę skupiny na rie┼íenie ich ochrany pred ÔÇ×diskrimin├íciouÔÇť, preh─║bilo sa odmietanie tohto konceptu zo strany majoritnej spolo─Źnosti.

Ak chceme lep┼íie pochopi┼ą d├┤vod tohto odmietania, nie je rie┼íen├şm ozna─Źi┼ą ho ako ÔÇ×homof├│biaÔÇť. Hlavn├Żm d├┤vodom sebaobrany majoritnej spolo─Źnosti proti minorite sexu├ílne inak c├ştiacich spoluob─Źanov je pr├íve to politick├ę uchopenie t├ęmy a snaha presadi┼ą ju do z├íkonov v podobe n├írokov na in┼ítitucion├ílne akceptovanie sexu├ílnej inakosti do rodinnej politiky. Dvaja ─żudia rovnak├ęho pohlavia v┼íak objekt├şvne nie s├║ schopn├ş vytvori┼ą rodinu, splodi┼ą die┼ąa, preto tu nemo┼żno hovori┼ą o diskrimin├ícii. Tak ako nevznikne ┼żivot die┼ąa┼ąa bez spermie a vaj├ş─Źka, nevznikne ani harmonick├Ż v├Żvoj die┼ąa┼ąa bez vzoru mu┼ża a ┼żeny.

Tieto zmeny v ch├ípan├ş ─żudsk├Żch pr├ív, znamenaj├║ v├Żznamn├Ż posun v ch├ípan├ş odvek├Żch spolo─Źnos┼ą stabilizuj├║cich in┼ítit├║ci├ş, ktor├Żmi s├║ man┼żelstvo a rodina. Ak zru┼í├şme jedine─Źnos┼ą man┼żelstva ako zv├Ązku jedn├ęho mu┼ża a jednej ┼żeny, otvor├şme cestu k jeho de┼ítrukcii a t├Żm k destabiliz├ícii rodiny. N├írast po─Źtu vo─żn├Żch spolu┼żit├ş, obrovsk├Ż n├írast po─Źtu det├ş naroden├Żch v nestabiln├Żch vz┼ąahoch mimo man┼żelstva a trval├Ż n├írast rozvodov ukazuje, ┼że sa tu udiali nebezpe─Źn├ę posuny v n├ízoroch a v spr├ívan├ş ÔÇô na ├║kor ┼żivotnej perspekt├şvy det├ş.

M├┤┼żeme sa len prizera┼ą na tieto spolo─Źnos┼ą destabilizuj├║ce trendy? Ve─Ć dezorientuj├║ deti a ml├íde┼ż, oslabuj├║ rodinu, zni┼żuj├║ ┼íancu na obnovu gener├íci├ş a vyvol├ívaj├║ animozitu v spolo─Źnosti. Sme povinn├ş h─żada┼ą pomocou celospolo─Źensk├ęho dial├│gu ur─Źit├Ż spolo─Źensk├Ż konsenzus a rie┼íenie. Jeho absencia m├┤┼że ma┼ą fat├ílne d├┤sledky na na┼íu bud├║cnos┼ą, najm├Ą v oblasti demografickej a politickej rovnov├íhy. Pre spolo─Źensk├Ż dial├│g je prvou podmienkou jasnos┼ą v pojmoch a pravdiv├í prezent├ícia poznatkov vied o ─Źloveku.

Ak├ę by mali by┼ą smery rie┼íenia v ┼ít├íte a spolo─Źnosti vo─Źi ─żu─Ćom inak sexu├ílne c├ştiacim?

ÔÇó ─Żud├ş s odli┼ín├Żm sexu├ílnym c├şten├şm re┼ípektova┼ą, prij├şma┼ą s ├║ctou a podporova┼ą ich individu├ílne rie┼íenia pod─ża ich vlastn├ęho rebr├ş─Źka hodn├┤t: abstinenciu, ┼żivot v spolo─Źenstve priate─żov, rodiny a zn├ímych, podporu zo strany spolo─Źnosti a cirkv├ş. V pr├şpade potreby zdokona─żova┼ą ob─Źiansko-pr├ívny priestor pre zabezpe─Źenie potrieb v ich ┼żivote.

ÔÇó Re┼ípektova┼ą bytostn├║ potrebu ka┼żd├ęho die┼ąa┼ąa pri budovan├ş jeho osobnostnej identity pozna┼ą svojich biologick├Żch rodi─Źov a identifikova┼ą sa so svojou mu┼żskou alebo ┼żenskou rolou v spolu┼żit├ş s otcom a matkou. Experimenty v tejto oblasti bud├║ len na ├║kor ┼żivotnej perspekt├şvy det├ş. Z├íujmy dospel├Żch si nem├┤┼żu takto vybera┼ą krut├║ da┼ł od det├ş, ktor├ę za ni─Ź nem├┤┼żu.

ÔÇó Deti a ml├íde┼ż vo v├Żchove k man┼żelstvu a rodi─Źovstvu vies┼ą k jednozna─Źne formulovan├Żm hodnot├ím rodiny, ale aj k re┼ípektuj├║cemu a nevyhnutn├ęmu rozli┼íovaniu, i k potrebnej zodpovednosti vo vz┼ąahoch.

ÔÇó Chr├íni┼ą in┼ítit├║ciu man┼żelstva ako stabilizuj├║ci pilier prirodzenej rodiny a s├║dr┼żnosti spolo─Źnosti pred jej destabiliz├íciou alternat├şvnymi pojmami ako s├║ kv├ízi-man┼żelstv├í ─Źi registrovan├ę partnerstv├í.

Iba pravda o t├Żchto d├┤le┼żit├Żch t├ęmach ┼żivota a spolo─Źensk├Ż dial├│g o nich n├ís ako spolo─Źnos┼ą spoj├ş a otvor├ş cestu pre vz├íjomn├║ ├║ctu a spolupr├ícu. V tomto spolo─Źenskom dial├│gu je mo┼żn├ę o─Źak├íva┼ą, ┼że sa vedecky pravdivo vysvetl├ş podstata, pr├ş─Źiny a prejavy odli┼ín├ęho sexu├ílneho c├ştenia. Tieto pravdiv├ę poznatky, ┼í├şren├ę v spolo─Źnosti, pom├┤┼żu ch├ípa┼ą a re┼ípektova┼ą osobn├ę probl├ęmy t├Żchto na┼íich spoluob─Źanov, ┼żien a mu┼żov, a vytv├íra┼ą im priestor pre ─Źestn├Ż a slobodn├Ż ┼żivot.

─Żudia z LGBTI skupiny vysvet─żuj├║ ako d├┤sledok nimi zd├┤raz┼łovanej inakosti ich sexu├ílneho c├ştenia aj inakos┼ą cie─ża ich partnersk├Żch vz┼ąahov: l├ískypln├í vz├íjomn├í podpora a pote┼íenie. Partnersk├ę vz┼ąahy v man┼żelstve mu┼ża a ┼żeny maj├║ tie┼ż za cie─ż rozv├şja┼ą vz┼ąah l├ísky a vz├íjomnej podpory, av┼íak jedine─Źn├Żm sp├┤sobom umo┼ż┼łuj├║ aj odovzd├ívanie ┼żivota, ─Ź├şm napom├íhaj├║ obnovu gener├íci├ş v spolo─Źnosti. S├║ to dva odli┼ín├ę modely partnersk├Żch vz┼ąahov.

Iba man┼żelstvo stabilizuje vz┼ąahy v z├íkladnom stavebnom prvku spolo─Źnosti, v rodine, ─Ź├şm stabilizuje aj spolo─Źnos┼ą.