Spolupr├íca s farnos┼ąou Maria Hietzing Wien

Maria Hietzing Wien

16.2.2009, pondelok

V sobotu 14. 2. 2009 sme sa op├Ą┼ą stretli s na┼íimi priate─żmi z partnerskej farnosti Maria Hietzing Wien. Stretnutie sa uskuto─Źnilo na na┼íej fare v DNV v ─Źase od 14.00 do 17.00. Z Viedne pri┼íli ├┤smi na ─Źele s far├írom J. Kittlerom. Z na┼íej strany sme boli desiati. (Poz├Żvame z na┼íej farnosti t├Żch, ktor├ş ÔÇô a., akt├şvne pracuj├║ v niektorej oblasti farsk├ęho ┼żivota, b., komunikuj├║ nemecky, c., maj├║ z├íujem a ─Źas.)

Na za─Źiatku stretnutia sme odovzdali peniaze vyzbieran├ę na projekt ┼íkoly pre indi├ínske deti v Guatemale (2 000 ÔéČ). Oni n├ím tie┼ż priniesli peniaze, ktor├ę chc├║ venova┼ą na projekt Streetwork na s├şdlisku v DNV. Priniesli aj tzv. ÔÇ×─Ż├║bostn├Ż list Boha ─żu─ĆomÔÇť, nap├şsan├Ż k sviatku sv. Valent├şna. Jeho text m├íme na na┼íej webovej str├ínke v rubrike Medit├ície.

Po─Źas stretnutia sme sa rozpr├ívali na t├ęmu: Warum ist es sinnvoll Christ zu sein (pre─Źo je zmyslupln├ę by┼ą kres┼ąanom)?, warum ist es sinnvoll den Glauben kirchlich zu leben (pre─Źo je zmyslupln├ę ┼żi┼ą svoju vieru aj cirkevne)? V Rak├║sku s├║ veriaci katol├şci zvyknut├ş na v├Ą─Ź┼íiu osobn├║ zodpovednos┼ą za ┼żivot farnosti ako na Slovensku a padne im dos┼ą ┼ąa┼żko, ke─Ć niektor├ę konzervat├şvne kruhy namiesto toho, aby aktivitu tzv. laikov v├ştali, sa ich sna┼żia obmedzova┼ą. V s├║─Źasnosti je omnoho d├┤le┼żitej┼íie ako kedysi, aby na┼íi veriaci nedelegovali zodpovednos┼ą za cirkev len na k┼łazov, ale sami prijali vlastn├║ zodpovednos┼ą. Nesta─Ź├ş v┼íak len dobr├í v├┤─ża, dobr├ę myslenie a pod., na┼ía cirkev potrebuje aj nov├ę formy, ktor├Żmi bude komunikova┼ą so svetom. Na s├║─Źasnej situ├ícii v Rak├║sku mo┼żno sledova┼ą, ako ─żudia na ─Źele s v├Ą─Ź┼íinou svojich biskupov bojuj├║ za cirkev, ktor├í by obst├íla aj v dne┼ínej dobe a nezostala by len ak├Żmsi m├║zeom star├Żch cennost├ş. (Niekedy treba poveda┼ą aj p├ípe┼żovi, ┼że sa m├Żli. Napr. pri menovan├ş ─żud├ş na posty, na ktor├Żch cirkev nebuduj├║, ale svoj├şm spr├ívan├şm vlastne rozb├şjaj├║. Nesta─Ź├ş, ┼że s├║ t├şto ─żudia konzervat├şvni.)

Jeden z viedensk├Żch priate─żov poz├Żva z├íujemcov na ─Ćal┼í├ş Slovensko-rak├║sky letn├Ż t├íbor (25. 7. ÔÇô 1. 8. 2009) v Terchovej, ktor├Ż u┼ż viac rokov spoluorganizuje ─Źas┼ą salezi├ínov zo Slovenska a Rak├║┼íania z Pax Christi a Katol├şckej charity. (V┼íetko sa preklad├í do sloven─Źiny.) Tohoro─Źn├í t├ęma je o migrantoch v Eur├│pe. Ak by sa niekto r├íd z├║─Źastnil, pros├şme, nech sa ozve, d├íme mu kontakt. Je to vhodn├ę pre ┼ítudentov i star┼í├şch.

Asi o 17.00 sme sa presunuli do Dev├şna, k pomn├şku obetiam komunizmu na s├║toku Moravy a Dunaja. Pomn├şk pripom├şna aj ─żud├ş, ktor├ş boli po vojne vyhnan├ş z na┼íej vlasti len preto, ┼że ich materinsk├í re─Ź bola nem─Źina. (Ich predkovia ┼żili na Slovensku temer tis├şc rokov.) Stretnutie sme ukon─Źili ve─Źerou v Re┼ítaur├ícii u Srn─Ź├şka.