1. adventn├í nede─ża (B)

Mk 13,33-37

30.11.2014, nede─ża

Na za─Źiatok adventu sme dostali list od slovensk├Żch biskupov. P├ş┼íu:

So znepokojen├şm vn├şmame soci├ílnu situ├íciu na Slovensku, zvl├í┼í┼ą postavenie rod├şn. St├íle viac sa ocitaj├║ v soci├ílnej neistote ne├║pln├ę i ├║pln├ę rodiny. K najp├íl─Źivej┼í├şm probl├ęmom patr├ş nedostatok pracovn├Żch pr├şle┼żitost├ş a nezamestnanos┼ą v regi├│noch. Mnoh├Żch to n├║ti opusti┼ą na dlh├ę obdobie svoje rodiny, ─Źo vedie k vz├íjomn├ęmu odcudzeniu i k rozpadu man┼żelstiev. Mzdy sa ─Źasto pohybuj├║ okolo z├íkonn├ęho minima, ─Źo nesp─║┼ła podmienky spravodlivej mzdy. K tomu sa prid├íva zadr┼żiavanie mzdy alebo dohodnutej odmeny za pr├ícu. Pre mlad├Żch ─żud├ş je ┼ąa┼żk├ę zalo┼żi┼ą si rodinu. Pr├şjmy s├║ n├şzke, zabezpe─Źenie vlastn├ęho b├Żvania nedostupn├ę a pr├íca neist├í. Mnoh├ş prich├ídzaj├║ k myln├ęmu n├ízoru, ┼że je v├Żhodnej┼íie, ak ostan├║ slobodn├ş alebo ┼żij├║ v bezdetn├Żch partnersk├Żch vz┼ąahoch, maj├║c tak viac ekonomick├Żch v├Żhod a ├║spe┼ínej┼í├ş kari├ęrny rast v pr├íci. Tie┼ż sa roz┼íiruje n├ízor, ┼że rie┼íenie probl├ęmov je v├Żlu─Źne v osobnej aktivite, pri─Źom sa m├ílo prihliada na to, ┼że v┼íade nie s├║ rovnak├ę podmienky, ┼że nie ka┼żd├Ż je schopn├Ż podnika┼ą ─Źi z├şska┼ą vy┼í┼íie vzdelanie, ┼że nie ka┼żd├Ż m├┤┼że od├şs┼ą za pr├ícou mimo domova. Zodpovednos┼ą za vytv├íranie podmienok pre spolo─Źn├ę dobro je predov┼íetk├Żm ├║lohou ┼ít├ítu. V s├║─Źasnosti v┼íak na spolo─Źnom dobre m├í ├║─Źas┼ą len ├║zka skupina ─żud├ş, zatia─ż ─Źo mnoh├ş sa ocitaj├║ na hranici chudoby, hoci cel├Ż ┼żivot poctivo pracovali a platili dane. Mnoh├ş tieto bolesti nezvl├ídaj├║ a prepadaj├║ r├┤znym z├ívislostiam.

Napriek mnoh├Żm probl├ęmom je v┼íak mnoho t├Żch, ktor├ş sa ├║primne sna┼żia zachova┼ą si vz├íjomn├║ ├║ctu a l├ísku. Osobitn├í v─Ćaka patr├ş matk├ím, ktor├ę sa kv├┤li de┼ąom zriekaj├║ kari├ęry. Cirkev nem├┤┼że priamo meni┼ą ┼ít├ítne z├íkony ani ovplyv┼łova┼ą prerozde─żovanie spolo─Źn├ęho dobra. Cirkev si v┼íak uvedomuje, ┼że sme v┼íetci povolan├ş k tomu, aby sme pod├ívali n├ívrhy na spravodlivej┼íie z├íkony. Soci├ílna n├íuka cirkvi hovor├ş o prednostnej l├íske k chudobn├Żm, ktor├ş ─Źasto nemaj├║ mo┼żnos┼ą sami sa obh├íji┼ą. Chudoba, ktor├í zasahuje dne┼ín├║ rodinu, nespo─Ź├şva len v nedostatku jedla ─Źi oble─Źenia, ale najm├Ą v chudobe vo vz┼ąahoch, v obrovskej soci├ílnej neistote a v nepochopen├ş in├Żmi.

Prv├í adventn├í nede─ża je za─Źiatkom na┼íej cesty k betlehemsk├Żm jasliam. Je┼żi┼í sa narodil v chudobe. T├║to chudobu ale vyva┼żovala bohatos┼ą vz┼ąahov, l├ísky, n├ídeje a viery. Na┼ía viera v Boha n├ím tie┼ż d├íva silu nepod─żahn├║┼ą neistote, ale pozera┼ą na svet s n├ídejou a nach├ídza┼ą rados┼ą v tom, ─Źo je hodnotn├ę. Cirkev pon├║ka pomoc aj v ÔÇ×centr├ích pre rodinuÔÇť, ktor├ę sa sna┼żia prispie┼ą vzdel├ívan├şm, pr├ívnou pomocou, poradenstvom v ekonomickej, soci├ílnej a psychologickej oblasti, poradenstvom man┼żelstv├ím. ─îas adventu je spozn├ívan├şm Krista v na┼íich rodin├ích, v na┼íich bl├ş┼żnych, v soci├ílne slab├Żch, chor├Żch, star├Żch a opusten├Żch. Kristus n├ís u─Ź├ş duchovnej a hmotnej solidarite vo─Źi v┼íetk├Żm. ┼Żehnaj├║ slovensk├ş biskupi.

Na┼íi biskupi na─Źali viacero t├ęm. Centr├í pre rodinu s├║ dobr├í vec. V Bratislave je zatia─ż jedno na Kapitulskej ulici ─Ź. 20 (vedie P. Mari├ín Val├íbek, SDB). Z├íklad v┼íak mus├ş by┼ą vo funk─Źnej farnosti, tam, kde ─żudia re├ílne ┼żij├║. ─Äakujem v┼íetk├Żm, ktor├ş roky buduj├║ na┼íu farnos┼ą, a v┼íetk├Żm ─Ćal┼í├şm, ktor├ş sa zap├íjaj├║. Na za─Źiatku s├║ v┼żdy oby─Źajn├ę kontakty, oby─Źajn├Ż z├íujem o in├ęho ─Źloveka. Pros├şm, nie elit├írske, vylu─Źuj├║ce kontakty pre tzv. lep┼í├şch katol├şkov! Nie skupinky, ktor├ę s├║ obmedzen├ę ├║zkou spiritualitou, obmedzen├ę genera─Źne, soci├ílne a pod. Soci├ílna t├ęma, ktorej sa dotkli na┼íi biskupi, je aktu├ílne ve─żk├Ż probl├ęm, a to celosvetovo. Nejde u┼ż d├ívno o komunistov a kapitalistov, o pravicu a ─żavicu, svetu dnes vl├ídnu technokrati moci v slu┼żbe najbohat┼í├şch a politick├ş zab├íva─Źi tomu robia kulisu. A to, ─Źo vol├íme kapitalizmus, d├ívno nie je spojencom demokracie. Najv├Żkonnej┼í├ş kapitalizmus maj├║, napokon, v ─î├şne. P├ípe┼ż Franti┼íek si za jednu z hlavn├Żch ├║loh ur─Źil z├ípas proti nespravodliv├ęmu syst├ęmu dne┼ín├ęho kapitalizmu. (Divn├ę, ┼że Franti┼íka na┼íi biskupi v├┤bec necituj├║.) V popred├ş mus├ş by┼ą ─Źlovek, nie finan─Źn├Ż zisk. Syst├ęm, ktor├Ż nem├í na prvom mieste ├║ctu k ─Źloveku a s├║─Źasne k pr├şrode, ale zisk, je nespravodliv├Ż. Franti┼íek sa neboj├ş poveda┼ą, ┼że aj vra┼żedn├Ż.

Aby sa to zmenilo, nesta─Ź├ş sa usilova┼ą o lep┼íie z├íkony. Z├íkony s├║ tie┼ż len ─Źas┼ąou syst├ęmu. Potrebujeme zmeni┼ą syst├ęm a oto─Źi┼ą svoje myslenie a svoje priority. Ako sa to d├í? Ur─Źite nejde o hru na dobr├ę skutky. Tie robia aj farizeji. Mus├şme sa rozhodn├║┼ą, ─Źomu d├íme prednos┼ą. Chceme sa op├Ą┼ą len zahra┼ą na advent a Vianoce, alebo chceme advent a Vianoce ticha, pokoja, rodinn├Żch a priate─żsk├Żch stretnut├ş, solidarity s chudobn├Żmi, star├Żmi a chor├Żmi, solidarity i s pr├şrodou? O tom je dne┼ín├í evanjeliov├í v├Żzva: Bedlite! Teda bedlime, rozli┼íujme, str├í┼żme si svoj rozum, svoju slobodu, potom pr├şde aj l├íska a pokoj. Zaiste p├┤jdeme aj do obchodov, aj na viano─Źn├ę trhy, aj sa zabav├şme, ale 90% n├í┼ího adventu nech je o inom. Prajem n├ím v┼íetk├Żm, aby t├Żch 90% bolo o na┼íom st├ş┼íen├ş, a potom o na┼íom du┼íevnom a duchovnom posilnen├ş, aby sme dok├ízali by┼ą sami sebou a v spolupr├íci s Bohom tvorcami svojich ┼żivotn├Żch ciest a pr├şbehov!