Pr├şpravn├Ż semin├ír pred Ekumenick├Żm svetov├Żm d┼łom modlitieb 2009

3.3.2009, utorok

Autor: Stanislava Jur─Ź├íkov├í

Ekumenick├Ż svetov├Ż de┼ł modlitieb 2009 pripravili kres┼ąansk├ę ┼żeny z krajiny Papua - Nov├í Guinea. Motto liturgick├Żch textov je "V Kristovi sme mnoh├ş jedno telo." Tento rok sme mali dva pr├şpravn├ę semin├íre: v Bratislave - 17.janu├íra a v Ko┼íiciach - 31.janu├íra. V Bratislave sa zi┼ílo okolo 20 ─żud├ş v zast├║pen├ş 7 cirkv├ş. V Ko┼íiciach n├ís bolo viac - pribli┼żne 45 veriacich z 9 cirkv├ş.

Seminar k SDM

Semin├íre sa niesli v duchu pokojnom a naozaj ekumenickom. Boli pre n├ís v┼íetk├Żch povzbuden├şm aj naplnen├şm. Vidie┼ą rados┼ą a nad┼íenie ─żud├ş, ktor├ş maj├║ z├íujem o nov├ę t├ęmy a krajinu, kde je ekumenick├ę spoluna┼ż├şvanie - to je nie─Źo, ─Źo posil┼łuje. To je nie─Źo, ─Źo povzbudzuje a dob├şja n├ís energiou. Semin├ír v┼żdy vyvrchol├ş Bohoslu┼żbou slova, pies┼łami a po┼żehnan├şm. S├║ to stretnutia, ktor├ę n├ís stme─żuj├║.

POZVÁNKA
Na┼ía farnos┼ą o┼żije t├Żmito modlitbami 5.marca o 18:45 hod. v kostole Ducha Sv├Ąt├ęho. Bude pre n├ís povzbuden├şm, ke─Ć medzi n├ís pr├şdete. Budeme sa modli┼ą s krajinou a za krajinu Papua Nov├í Guinea. Budeme myslie┼ą na trpiacich ─żud├ş, aspo┼ł po tieto p├┤stne dni, bez oh─żadu na farbu pleti, bez oh─żadu na n├íbo┼żenstvo alebo ich kult├║ru, ─Źi filozofiu. Sk├║sme sa otvori┼ą aj v tejto dobe ekonomickej kr├şzy a uk├íza┼ą svetu, ┼że ka┼żd├Ż ─Źlovek je dar a m├í pr├ívo ┼żi┼ą. Prostredn├şctvom tohto ekumenick├ęho d┼ła modlitieb prinesieme svetu posolstvo, ┼że patr├şme k sebe, ┼że sme jedna Bo┼żia rodina, ktor├í nesie zodpovednos┼ą aj za ostatn├Żch ─żud├ş z Papuy Novej Guiney. ┼Że sme v Kristovi mnoh├ş jedno telo.

V nede─żu 8.3. je vyvrcholenie modlitieb za Papuu Novu Guineu o 10:30 na detskej Bohoslu┼żbe. Te┼í├şme sa na stretnutie s de┼ąmi aj rodi─Źmi.

ZBIERKA
Pri pr├şle┼żitosti modlitieb sa organizuje aj zbierka, ktorej v├Żnos je ur─Źen├Ż na projekt, ktor├Ż podporuje n├írodn├Ż v├Żbor YWCA ÔÇô je to kres┼ąansk├ę zdru┼żenie mlad├Żch ┼żien. Strediskom tejto organiz├ície v Papue Novej Guiney je mesto BAROKO a m├í ┼íes┼ą pobo─Źiek, ktor├ę s├║ navz├íjom prepojen├ę.

Ich hlavn├Żm cie─żom je:
zlep┼íi┼ą ekonomick├║ a soci├ílnu situ├íciu rod├şn v Papue - Novej Guinei

Soci├ílny cie─ż rie┼íia prostredn├şctvom rozhlasu, ktor├Ż je jedin├Żm n├ístrojom inform├íci├ş a komunik├ície vo viacer├Żch oblastiach. Vysielaj├║ v ┼łom r├┤zne t├ęmy:
- o ochrane zdravia, hygieny, spoluna┼ż├şvan├ş v rodin├ích,
- hovoria o pr├ívnom povedom├ş ┼żien a z├írove┼ł poskytuj├║ pr├ívnu pomoc ┼żen├ím a de┼ąom, ktor├ę s├║ t├Żran├ę a poni┼żovan├ę.
-Vysielaj├║ r├┤zne vzdel├ívacie programy pre ┼żeny.
- Usporad├║vaj├║ r├┤zne stretnutia.

Ekonomick├║ situ├íciu ┼żien rie┼íi tzv. MIKROKREDITN├Ł program s n├ízvom ÔÇô "Vypestuj si svoje vlastn├ę peniaze". Na z├íklade malej p├┤┼żi─Źky si ┼żeny zakladaj├║ miniplant├í┼że a pestuj├║ plodiny , nielen pre vlastn├║ potrebu a pre┼żitie, ale aj na export do miest.

Seminar k SDM

Viac fotiek k tomuto ─Źl├ínku (aj vo va─Ź┼íom rozl├ş┼íen├ş) si m├┤┼żte pozrie┼ą vo fotogal├ęrii.