P├║te do Frauenkirchen

1.5.2015, piatok

V bl├şzkosti Bratislavy sa nach├ídza p├║tnick├Ż kostol vo Frauenkirchen (Burgenland). Viac inform├íci├ş v ─Źl├ínku.

obrázokBAZILIKA NARODENIA PANNY MÁRIE

FRAUENKIRCHEN

Mil├Ż spolubrat v k┼łazskej slu┼żbe
Drah├ş farn├şci

Frauenkirchen - A.D. MMXV

Starobyl├ę p├║tnick├ę miesto Frauenkirchen, ktor├ęho prv├í p├şsomn├í zmienka siaha a┼ż do roku 1324, odprad├ívna v├şta p├║tnikov zo ┼íirok├ęho okolia. V roku 1687 pov├Ż┼íil cis├ír Leopold I. rod Esterhazyovcov do r├ş┼ískeho knie┼żacieho stavu. Z v─Ća─Źnosti sa rozhodol knie┼ża Pavol I. Esterhazy zriadi┼ą na tomto posv├Ątnom mieste, nieko─żkokr├ít vyp├ílenom a zni─Źenom Turkami, baziliku. Z├íkladn├Ż kame┼ł teraj┼íej baziliky polo┼żili v roku 1695 a v roku 1702 ju vysv├Ątil nitriansky biskup Ladislav III. Ma┼ąa┼íovsk├Ż.
Najcennej┼í├şm pokladom p├║tnick├ęho miesta je posv├Ątn├í socha nad hlavn├Żm olt├írom ÔÇô M├íria s Je┼żi┼íkom v n├íru─Ź├ş a posv├Ątn├Ż obraz zobrazuj├║ci M├íriu doj─Źiacu die┼ąa.
Okrem t├Żchto dvoch vz├ícnost├ş sa v bazilike nach├ídzaj├║ ─Ćal┼íie vz├ícne barokov├ę ma─żby a sochy. Bazilika je spojen├í s r├ídom Franti┼ík├ínov ktor├ş od roku 1659 ne├║navne spravuj├║ toto p├║tnick├ę miesto a staraj├║ sa o p├║tnikov a┼ż dodnes. V tesnej bl├şzkosti kostola sa nach├ídza Franti┼ík├ínsky kl├í┼ítor a Kalv├íria.
Ka┼żdoro─Źne sa na oslavu Narodenia Panny M├írie 8. septembra o 10,oo hod., kon├í tradi─Źn├í p├║┼ą troch kraj├şn a n├írodov Rak├║ska, Ma─Ćarska a Slovenska za ├║─Źasti mno┼żstva veriacich a troch biskupov susediacich diec├ęz Eisenstadt ÔÇô Gy├Âr ÔÇô Bratislava. Na t├║to p├║┼ą V├ís i va┼íich farn├şkov srde─Źne poz├Żvame.
Na┼íu baziliku m├┤┼żete samozrejme nav┼ít├şvi┼ą aj v akomko─żvek inom term├şne. Spolo─Źne so svojimi veriacimi m├┤┼żete sl├ívi┼ą sv├Ąt├║ om┼íu, nav┼ít├şvi┼ą n├í┼í kl├í┼ítor, kalv├íriu, aktu├ílnu v├Żstavu alebo kl├í┼ítorn├║ predaj┼łu devocion├ílii a upomienkov├Żch predmetov, ─Ź├şm podpor├şte na┼íu baziliku a kl├í┼ítor.
Z pr├şrodn├Żch kr├ís Burgerlandu V├ís isto zaujme n├ív┼íteva jazera Neusiedler See v ne─Ćalekej dedinke Podersdorf am See, alebo term├ílne k├║pele St. Martins priamo vo Frauenkirchen.

Pax et Bonum !

obrázok

Br. Elias Unegg, OFM
guardian