Poklona a modlitba za obnovu cirkvi

prv├Ż piatok, janu├ír 2009

2.1.2009, piatok

1. Po sv. om┼íi piese┼ł na poklonu z JKS, otvorenie sv├Ątost├ínku, kadidlo

2. ├Üvodn├ę slovo na k─ża─Źadle a ├║vodn├í modlitba
Dnes po druh├Żkr├ít pou┼ż├şvam pri na┼íich medit├íci├ích na prv├Ż piatok kni┼żku americk├ęho autora: Linus Mundy, B┼»h nen├ş samot├í┼Ö/ Duchovn├ş obnova se sv. Benediktem a sv. Bernardem, Nakladatelstv├ş Paul├şnky, Praha 2006. Autor si v tejto knihe kladie ot├ízku: ─îo znamen├í by┼ą kres┼ąanom a odpove─Ć si d├íva prostredn├şctvom duchovnej sk├║senosti dvoch ve─żk├Żch kres┼ąansk├Żch osobnost├ş: Sv. Benedikta (+547) a sv. Bernarda (+1153). Autor knihy ┼ítudoval u benedikt├şnov v Amerike, nie je v┼íak mn├şchom, aj ke─Ć ich obdivuje; m├í rodinu a je ┼í┼ąastne ┼żenat├Ż.

(├Üvodn├í modlitba pod─ża: L. Mundy, Boh nie je samot├ír, 44.)

Pane, sprevádzaj moje kroky.
Uk├í┼ż mi cestu, ktor├í vedie k tebe.
Uk├í┼ż mi, ┼że aj ty si na tejto ceste so mnou,
ako na za─Źiatku, tak aj na konci.
Lebo ty si Boh, ktor├Ż je,
ktor├Ż bol a ktor├Ż pr├şde na konci ─Źasov.
Amen.

3. Chv├ş─ża ticha

4. Medit├ícia (posad├şme sa)
L. Mundy, B┼»h nen├ş samot├í┼Ö (v├Żber zo str├ín: 41-52).

- Druh├í kapitola sa naz├Żva: S─żub ┼żi┼ą pod─ża z├íkona (pod─ża regule, pravidla, evanjelia).
- Ka┼żd├Ż ─Źlovek je ─Źlovek zvykov, opakovan├ę ritu├íly s├║ pre n├ís ve─żmi d├┤le┼żit├ę. Preto s├║ d├┤le┼żit├ę aj regule (odtia─ż slovo reho─ża), pravidl├í pre ┼żivot.
- V klasick├Żch kl├í┼ítoroch s├║ mn├şsi zvol├ívan├ş na spolo─Źn├║ modlitbu sedemkr├ít, z toho prv├Żkr├ít o 3.15 nad r├ínom. Pri povrchnom poh─żade m├┤┼że niekto vn├şma┼ą pravidl├í v kl├í┼ítore negat├şvne. V skuto─Źnosti ide o to, aby bol Boh na┼í├şm orienta─Źn├Żm bodom a nie my sami pre seba.
- Sv. Benedikt chcel vytvori┼ą regulu, ktor├í by bola zlatou strednou cestou: ÔÇ×Aby siln├ş mali, po ─Źom t├║┼żia, a slab├ş aby neutiekli...ÔÇť Tak├í cesta m├í ma┼ą miernos┼ą a s├║cit evanjelia a s├║─Źasne jeho naliehavos┼ą a v├í┼íe┼ł.
- M├┤┼żeme ma┼ą radi svoju rodinu, svoje deti, svojho psa a ma┼ą r├┤zne z├í─żuby, ale je potrebn├ę, aby sme si na┼íli ─Źas aj na pravideln├║ (nieko─żkod┼łov├║) duchovn├║ obnovu.
- Na┼íe chr├ímy m├┤┼żu by┼ą bohato zdoben├ę alebo jednoduch├ę (pod─ża kontextu a miesta), ale mus├şme vedie┼ą, ┼że ich stredom je Boh.
- Sv. Benedikt viedol k ├║cte vo─Źi ─Źasu: I┼ílo o ÔÇ×poetick├ŻÔÇť ─Źas, ktor├Ż je orientovan├Ż viac na proces ako v├Żkon... Ke─Ć┼że naj─Źastej┼íie hriechy poch├ídzaj├║ z ─żahostajnosti, z├íbudlivosti, ─żahkomyse─żnosti, Benedikt odpor├║─Źal preru┼íi┼ą tok ─Źasu nejak├Żm pripomenut├şm (preto zvony, modlitbov├ę hodinky...)
- ─îlovek neprich├ídza do kl├í┼ítora (chr├ímu), aby sa riadil regulou a plnil r├┤zne ├║kony, ale aby h─żadal a na┼íiel Boha.
- Benedikt sa sna┼żil o stredn├║ cestu medzi ┼żivotom v samote a ┼żivotom v hluku sveta. Aj u n├ís sa kontempl├ícia a aktivita maj├║ v nejakom bode pret├şna┼ą.
- Stredn├Ż stav ako soci├ílna skupina je d├┤le┼żit├Ż pre spolo─Źnos┼ą, ale stredn├Ż stav (situ├ícia) je d├┤le┼żit├Ż aj v duchovnom ┼żivote. Nejde o priemernos┼ą, ale m├║dros┼ą.

5. Chv├ş─ża ticha

6. Otázky:

- Ak├ę z├íchytn├ę body m├íme v na┼íom ka┼żdodennom programe ÔÇô body, ktor├ę n├ím pom├íhaj├║ obr├íti┼ą myse─ż a srdce k Bohu? Odchod, pr├şchod do/zo ┼íkoly, pr├şle┼żitos┼ą pri jedle, ale aj telefonovan├ş (modern├Ż zvon)... chv├şle oddychu...
- Neuva┼żujeme o sebe v krajnostiach ÔÇô ┼że som raz sv├Ątec, a potom zasa hrie┼ínik?
- ─î├şm sa riadime doma, ak├Żmi z├ísadami? Ako sa u n├ís prejavuje viera, n├ídej a l├íska?
- Ak├í stredn├í cesta by v na┼íom konkr├ętnom ┼żivote fungovala? Asi nevst├║pime do kl├í┼ítora, asi nebudeme vst├íva┼ą o hodinu sk├┤r kv├┤li modlitbe, asi nebudeme ─Źastej┼íie nav┼ítevova┼ą nejak├ę medit├ície, asi nebudeme hne─Ć l├ískavej┼í├ş k rodine... Ale, ─Źo to teda bude, ─Źo bude fungova┼ą?

7. Zásady sv. Benedikta

Ni─Źomu ned├ívajme prednos┼ą pred l├ískou ku Kristovi.
Srdcom i ├║stami hovorme pravdu. Nikomu nekrivdime, ale naopak trpezlivo ka┼żd├ęho zn├í┼íajme.
Nemajme z├í─żubu v t├íran├ş. ─îasto sa modlime.
Nikoho nemajme v nen├ívisti. Nepodliehajme ┼żiarlivosti. Nebu─Ćme ┼żiadostiv├ş.
Preukazujme ├║ctu star┼í├şm. Milujme mlad┼í├şch.
Pred z├ípadom slnka sa zmierme s t├Żmi, s ktor├Żmi sme sa pohnevali.
A nikdy nestr├ícajme n├ídej v Bo┼żie milosrdenstvo.

8. Z├ívere─Źn├í modlitba

Dobrotiv├Ż a l├ískav├Ż Stvorite─ż v┼íetk├ęho dobra,
u─Ź n├ís h─żada┼ą ┼ąa v ÔÇ×zlatom stredeÔÇť vlastn├ęho ┼żivota.
Nau─Ź n├ís, ┼że ti najlep┼íie sl├║┼żime vyrovnanos┼ąou a spr├ívnou mierou,
lebo tam naj─Źastej┼íie nach├ídzame seba sam├ęho.
Nech nás táto stredná cesta privedie k tebe.
Amen.

9. Tantum ergo pred po┼żehnan├şm, modlitba a po┼żehnanie, z├ívere─Źn├í piese┼ł

Pane Je┼żi┼íu, vo vzne┼íenej Olt├írnej Sviatosti zanechal si n├ím pamiatku svojho umu─Źenia a zm┼Ľtvychvstania; pros├şme ┼ąa, pom├íhaj n├ím uctieva┼ą tajomstvo tvojho tela a krvi s takou vierou a l├ískou, aby sme v┼żdy poci┼ąovali ├║─Źinky tvojho vykupite─żsk├ęho diela. Lebo ty ┼żije┼í a kra─żuje┼í na veky vekov. Amen.

Alebo:
Pane a Bo┼że n├í┼í, ver├şme a vyzn├ívame, ┼że tvoj Syn Je┼żi┼í Kristus, ktor├Ż sa pre n├ís narodil z M├írie Panny a trpel na kr├ş┼żi, je pr├ştomn├Ż v najsv├Ątej┼íej Sviatosti; daj, aby sme z tohto bo┼żsk├ęho prame┼ła ─Źerpali ve─Źn├║ sp├ísu. Skrze Krista, n├í┼ího P├ína. Amen.