Hom├şlia - 1. adventn├í nede─ża (C)

1 Sol 3,12-4,2

29.11.2015, nede─ża

Na dne┼ín├║ prv├║ adventn├║ nede─żu vydali slovensk├ş biskupi list, ktor├Ż ─Ź├ştame v kostoloch:

Za─Ź├şname adventn├ę obdobie, v ktorom sa duchovne pripravujeme na P├ínov pr├şchod. Tento rok m├í na┼ía pr├şprava v├Żnimo─Źn├Ż rozmer, lebo 8. 12. za─Źne Sv. rok milosrdenstva. Pred 50 rokmi sa skon─Źil II. vatik├ínsky koncil. Pri jeho otvoren├ş nazna─Źil p├ípe┼ż sv. J├ín XXIII. nov├║ etapu ┼żivota Cirkvi: ÔÇ×Dnes Kristova nevesta uprednost┼łuje pou┼ż├şvanie lieku milosrdenstva...ÔÇť V tom istom zmysle sa na z├íver koncilu vyjadril p├ípe┼ż bl. Pavol VI.: ÔÇ×Pr├şbeh o dobrom Samarit├ínovi n├ím sl├║┼żil za pr├şklad a pravidlo...ÔÇť P├ípe┼ż Franti┼íek vyhl├ísil mimoriadny Sv├Ąt├Ż rok milosrdenstva, ktor├Ż sa za─Źne na sl├ívnos┼ą Nepo┼íkvrnen├ęho po─Źatia P. M├írie. N├ísledne bude otvoren├í sv├Ąt├í br├ína Baziliky sv. J├ína v Later├íne i ostatn├Żch p├ípe┼żsk├Żch bazil├şk. Aj v ka┼żdej miestnej cirkvi otvoria sa tzv. Br├íny milosrdenstva na cel├Ż sv├Ąt├Ż rok, ktor├Ż sa skon─Ź├ş 20. 11. 2016 na sl├ívnos┼ą Krista Kr├í─ża.

Teol├│govia u─Źia, ┼że milosrdenstvo je z├íkladn├í vlastnos┼ą Boha. Milosrdenstvo je Bohu vlastn├í spravodlivos┼ą, ktor├í neodsudzuje hrie┼ínika t├║┼żiaceho po pok├ín├ş, ale ─Źin├ş ho spravodliv├Żm. Pr├şkaz milosrdenstva vy┼żaduje, aby cirkev veriacim ─żu─Ćom ┼żivot nes┼ąa┼żovala a z n├íbo┼żenstva nerobila otroctvo. Nijak├Ż ─żudsk├Ż hriech nem├┤┼że ochotu Boha by┼ą milosrdn├Żm prev├Ż┼íi┼ą ani obmedzi┼ą. P├ípe┼ż sv. J├ín Pavol II. n├ím pripomenul t├ęmu milosrdenstva, ke─Ć ┼í├şril posolstvo sv. Faust├şny, ctite─żky Bo┼żieho milosrdenstva. Do svojho Denn├şka si nap├şsala: ÔÇ×Je┼żi┼í hovor├ş: Prv ako spravodliv├Ż Sudca prich├ídzam ako Kr├í─ż milosrdenstvaÔÇť. Pod─ża buly p├ípe┼ża Franti┼íka n├ízvom ÔÇ×Misericordiae vultusÔÇť (Poh─żad milosrdenstva) je ÔÇ×milosrdenstvo cesta, ktor├í sp├íja Boha a ─Źloveka, lebo otv├íra srdce n├ídeji, ┼że sme nav┼żdy milovan├ş napriek na┼íej ohrani─Źenosti hriechomÔÇť.

Mimoriadny sv├Ąt├Ż rok je aktu├ílnou v├Żzvou aj na prebudenie svedomia, znecitliven├ęho vo─Źi dr├íme chudoby a n├║dze. Prijatie Bo┼żieho milosrdenstva je neoddelite─żne spojen├ę s uskuto─Ź┼łovan├şm skutkov telesn├ęho a du┼íevn├ęho milosrdenstva. S├║─Źasn├í ute─Źeneck├í kr├şza predstavuje z├ístupy ─żud├ş v ohrozen├ş ┼żivota, hladn├Żch, sm├Ądn├Żch, prenasledovan├Żch, chudobn├Żch, mnoh├ş s├║ opovrhovan├ş. Vo─Źi tomuto ┼żalostn├ęmu javu jestvuj├║ mnoh├ę protichodn├ę postoje. N├ím nech je v├Żchodiskom postoj Je┼żi┼ía Krista, ktor├Ż vyz├Żva by┼ą milosrdn├Żmi a d├íva n├ím pr├şklad. V tomto sv├Ątom roku otv├íra Cirkev svoje srdce i t├Żm, ktor├ş ┼żij├║ na perif├ęri├ích sveta, ktor├ş s├║ zranen├ş, nemaj├║ hlas alebo ich hlas sa oslabil a zam─║kol pre ─żahostajnos┼ą bohat├Żch. Cirkev sa c├şti povolan├í lie─Źi┼ą tieto zranenia ├║techou a milosrdenstvom. Chce, aby sa ponuka odpustenia dostala k v┼íetk├Żm, nevyn├şmaj├║c ani zlo─Źineck├ę skupiny, ani p├íchate─żov a komplicov korupcie. Aj tieto skupiny s├║ pozvan├ę obr├íti┼ą sa a zanecha┼ą doteraj┼í├ş ┼ít├Żl ┼żivota.

P├ípe┼ż Franti┼íek chce, aby v┼íetci veriaci zak├║sili bl├şzkos┼ą Boha Otca. Preto vyhl├ísil ┼íirok├ę mo┼żnosti odpustenia hriechov, ktor├Żch rozhre┼íenie je vyhraden├ę biskupovi alebo priamo p├ípe┼żovi, a z├şskania odpustkov. Tajomstvo milosrdenstva p├ípe┼ż Franti┼íek premedituje aj s mlad├Żmi ─żu─Ćmi z cel├ęho sveta koncom j├║la 2016 v Krakove po─Źas Svetov├Żch dn├ş ml├íde┼że. Milosrdenstvo Bo┼żie m├í prekra─Źova┼ą i hranice Cirkvi a spoji┼ą n├ís s monoteistick├Żmi n├íbo┼żenstvami, ktor├ę tie┼ż pova┼żuj├║ milosrdenstvo za z├íkladn├║ Bo┼żiu vlastnos┼ą. Pre┼ż├şvanie roka v milosrdenstve n├ís m├í urobi┼ą otvorenej┼í├şmi pre medzin├íbo┼żensk├Ż dial├│g.

Nech sa ka┼żd├ę spolo─Źenstvo, ka┼żd├í farnos┼ą, ┼íkola ─Źi zdru┼żenie stane o├ízou Bo┼żieho milosrdenstva a miestom ─żudsk├ęho prijatia. Spolo─Źne i osobne si vykonajme p├║┼ą do kostolov, ktor├ę bud├║ v diec├ęzach vyzna─Źen├ę na z├şskanie odpustkov sv├Ąt├ęho roka. Jeden de┼ł v mesiaci venujme t├ęme Bo┼żieho milosrdenstva. Povzbudzujeme ku konaniu skutkov telesn├ęho a duchovn├ęho milosrdenstva. ─Äakujeme v┼íetk├Żm za prejavy milosrdenstva v rodin├ích, kde chor├ş a star├ş c├ştia bl├şzkos┼ą a z├íujem svojich det├ş a zn├ímych. ─Äakujeme za postoj milosrdenstva vo─Źi ┼żivotu, ktor├Ż sa prejavil v septembrovom Pochode za ┼żivot v Bratislave. Na duchovn├║ p├║┼ą adventom i sv├Ąt├Żm rokom v├ím zo srdca ┼żehnaj├║ biskupi Slovenska.

Niekoho mo┼żno prekvap├ş, ┼że cirkev odrazu hovor├ş o milosrdenstve. Mysl├şm, ┼że n├ím (zvl├í┼í┼ą v cirkvi na Slovensku) e┼íte potrv├í, k├Żm pochop├şme, o ─Źo naozaj ide. ┼Że nejde o do─Źasn├ę blahosklonn├ę konanie vo─Źi hrie┼ínikom, ale ako hovor├ş Franti┼íek, o poh─żad milosrdenstva, ktor├Ż nedovol├ş hrie┼ínikovi (mne ─Źi in├ęmu) odola┼ą, odvr├íti┼ą sa a neprija┼ą milosrdenstvo. Ot├ízka je, ─Źi ho naozaj v cirkvi pon├║kame. Ve─żmi d├┤le┼żit├ę je pochopi┼ą s├║vis medzi spravodlivos┼ąou a milosrdenstvom. Nesta─Ź├ş pon├║ka┼ą z├íkon, ktor├Ż s├║di a del├ş ─żud├ş na spravodliv├Żch a hrie┼ínikov. Je┼żi┼í prekro─Źil Z├íkon. Keby sa Boh zastavil pri spravodlivosti, prestal by by┼ą Bohom, hovor├ş Franti┼íek, a bol by ako v┼íetci ─żudia, ktor├ş sa dovol├ívaj├║ z├íkona. Boh ale zah┼Ľ┼ła a prekon├íva spravodlivos┼ą ─Źinom, v ktorom sa skusuje l├íska, z├íklad pravej spravodlivosti.

Pri na┼íich ─Ćal┼í├şch adventn├Żch stretnutiach pok├║sme sa teda spolu u─Źi┼ą milosrdenstvu. D├íva┼ą ho i prij├şma┼ą; pre svoj osobn├Ż ┼żivot i pre dne┼ín├Ż bo─żav├Ż svet. V┼íetk├Żm n├ím prajem, aby sme ─Ź├şm prv uvideli i celkom praktick├ę v├Żsledky.