Hom├şlia - Sv. Peter a Pavol

Sk 12, 1-11 ; 2 Tim 4, 6-8. 17-18 ; Mt 16, 13-19

29.6.2016, streda

Autor: Tomáš Jendruch

Mil├ş priatelia, drah├ş bratia a sestry, v dne┼ín├Ż de┼ł n├ím liturgia pon├║ka mo┼żnos┼ą pripomen├║┼ą si ┼żivot a dielo dvoch ve─żk├Żch osobnost├ş prvotnej Cirkvi ÔÇô apo┼ítolov Petra a Pavla. Je zauj├şmav├ę, ┼że ich sviatok u┼ż od staroveku sl├ívi r├şmska Cirkev v ten ist├Ż de┼ł ÔÇô 29. j├║na. Paradoxn├ę na tom je, ┼że oni sami, Peter aj Pavol boli zauj├şmav├Żmi osobnos┼ąami, pri─Źom boli od seba ve─żmi odli┼ín├ş. Vieme, ┼że Peter sa narodil v Galilei, Pavol poch├ídzal z diasp├│ry, z Malej ├üzie, z hel├ęnskeho prostredia regi├│nu Cil├şcia. O Petrovom vzdelan├ş toho ve─ża nevieme, bol jednoduch├Żm ryb├írom. Pavol bol r├şmsky ob─Źan, syn bohat├ęho v├Żrobcu ko┼ż├ş a stanov, bol ve─żmi vzdelan├Ż, vy┼ítudoval prest├ş┼żnu rab├şnsku ┼íkolu v Jeruzaleme, s├ím sa radil k n├íbo┼żenskej skupine farizejov. V ─Źase Je┼żi┼íovho ├║─Źinkovania, smrti a zm┼Ľtvychvstania bol Peter zrel├Żm mu┼żom, bol ┼żenat├Ż. Bol Je┼żi┼íov├Żm spolo─Źn├şkom po─Źas troch rokoch jeho verejn├ęho ├║─Źinkovania. Naopak, Pavol bol e┼íte ml├ídencom, je ot├ízne, ─Źi sa s Je┼żi┼íom mohol osobne stretn├║┼ą pred jeho ukri┼żovan├şm. Obaja apo┼ítoli boli siln├ę osobnosti, a medzi nimi to neraz ┼íkr├şpalo. Napriek tomu v┼íetk├ęmu mali mnoho spolo─Źn├ęho.

1, Sv├Ąt├Ż Peter aj sv├Ąt├Ż Pavol, tak ─żudsky odli┼ín├ş, boli osobne vybran├ş Je┼żi┼íom ÔÇô Pavol bol povolan├Ż pri svojom obr├íten├ş na ceste do Damasku. Petra povolal Je┼żi┼í pri pr├şle┼żitosti, ktor├║ opisuje dne┼ín├ę Evanjelium. Predch├ídzalo tomu Petrovo vyznanie.

2, V oboch urobila Kristova milos┼ą ve─żk├ę veci, premenila ich. A ako ich premenila! ┼áimon trikr├ít zaprel Je┼żi┼ía v dramatickej situ├ícii umu─Źenia. Pavol tvrdo prenasledoval kres┼ąanov, bol spoluvinn├şkom, ke─Ć s├║hlasil s ukame┼łovan├şm diakona ┼átefana. Jeden aj druh├Ż v┼íak prijali Bo┼żiu l├ísku, a nechali sa premeni┼ą Bo┼ż├şm milosrdenstvom.

Nov├Ż z├íkon opisuje viackr├ít Pavlovo obr├ítenie na ceste do Dama┼íku, na ceste, ktor├í znamenala v jeho ┼żivote zlom. Vymedzuje sa presne doba, ktor├í predch├ídzala, i t├í, ktor├í nasledovala. Pavol bol zaryt├Żm nepriate─żom Cirkvi. Potom dal svoj ┼żivot do slu┼żby evanjelia.

Mil├ş priatelia, ─Źo ho tak ve─żmi zmenilo? P├ípe┼ż Franti┼íek v tejto s├║vislosti vysvet─żuje: Stretnutie s Kristov├Żm Slovom je schopn├ę premeni┼ą kompletne n├í┼í ┼żivot. Nie je mo┼żn├ę po─Ź├║va┼ą Slovo a zosta┼ą nehybne st├í┼ą na svojom mieste. Zosta┼ą zablokovan├Ż vo svojich n├ívykoch. Pob├ída n├ís k prem├íhaniu sebectva, ktor├ę m├íme v srdci, aby sme nasledovali Majstra, ktor├Ż dal svoj ┼żivot za svojich priate─żov. On je to, ktor├Ż n├ís premie┼ła svojim Slovom. On n├ís pretv├íra. On n├ím v┼íetko odp├║┼í┼ąa, pokia─ż mu otvor├şme srdce a pros├şme o odpustenie.

Ako som u┼ż spomenul, Boh prostredn├şctvom nejakej zvl├í┼ítnej udalosti obom apo┼ítolom zmenil smer ich ┼żivota. Tak sa stali Kristov├Żmi priate─żmi a apo┼ítolmi. Preto i na─Ćalej hovoria k Cirkvi a dodnes n├ím ukazuj├║ cestu k sp├íse. Aj my, keby sme upadli do naj┼ąa┼ż┼í├şch hriechov a najtemnej┼íej noci, Boh je v┼żdy schopn├Ż n├ís premeni┼ą, ako premenil Petra a Pavla. Boh je tak├Ż: premie┼ła n├ís a neust├íle odp├║┼í┼ąa, tak ako odpustil Petrovi a Pavlovi.

3, ─Äal┼íou spolo─Źnou ─Źrtou oboch apo┼ítolov je, ┼że obaja boli prenasledovan├ş, v├Ąznen├ş a z├ízra─Źne vysloboden├ş z v├Ązenia (o Petrovom vysloboden├ş sme po─Źuli v 1. ─Ź├ştan├ş.) Nakoniec obaja zomreli v R├şme mu─Źen├şckou smr┼ąou. Vieme, ┼że Petra ukri┼żovali dolu hlavou a Pavla s┼ąali.

4. Mil├ş priatelia, pre n├ís najd├┤le┼żitej┼íia spolo─Źn├í vlastnos┼ą Petra a Pavla ost├íva to, ┼że obaja boli v├Żznamn├Żmi svedkami a ohlasovate─żmi Kristovho evanjelia. Napriek svojim odli┼ínostiam, svoj ┼żivot zasv├Ątili ohlasovaniu Krista v┼íetk├Żm ─żu─Ćom. A nielen slovom, ale aj svoj├şm pr├şkladom. Nech je pre n├ís in┼ípir├íciou, ┼że u ─żud├ş, ktor├ş Petra a Pavla po─Ź├║vali, doch├ídzalo k hlbok├ęmu a ├║primn├ęmu obr├íteniu, k zmene ich z├íkladnej hodnotovej orient├ície. Napriek tomu, ako som u┼ż spomenul, ┼że obaja boli ├║plne in├ş a mali medzi sebou probl├ęmy, dok├ízali oslovi┼ą svojich posluch├í─Źov tak, ┼że sa t├şto rozhodli pre radik├ílnu zmenu svojho ┼żivota. K tomuto aj n├ís Je┼żi┼í povol├íva ka┼żd├Ż de┼ł!

Ur─Źite aj tu medzi nami, v na┼íom spolo─Źenstve s├║ rozdielnosti. Napr├şklad s├║ tu ─żudia, s ktor├Żmi nevych├ídzame dobre. Aj medzi nami s├║ rozh├ídan├ş niektor├ş farn├şci, pr├şbuzn├ş, susedia... Niektor├ş z n├ís s├║ viac konzervat├şvnej┼í├ş, in├ş sa neboja experimentova┼ą, sk├║┼ía┼ą nov├ę veci aj vo svojom vz┼ąahu s Bohom. ─îas┼ą z v├ís rad┼íej chod├şte na sv. om┼íu s p. far├írom, in├ş s p. kapl├ínom... Niektor├ş inklinujete k charizmatikom, in├ş ste priaznivci hnutia Fokol├íre, ─Ćal┼í├ş maj├║ radi neokatechumen├ítnu cestu, in├ş inklinuj├║ k Opus Dei, in├Żm vyhovuje spiritualita sv. Franti┼íka z Assisi, in├Żm charizma salezi├ínov a pod... Na tom nie je v├┤bec ni─Ź zl├ę, pokia─ż nechceme v┼íetk├Żm naokolo vnucova┼ą t├║ na┼íu vlastn├║ ob─ż├║ben├║ cestu. Pr├íve to je kr├ísne na katol├şckej cirkvi, ┼że sme tak rozdielni a pritom jednotn├ş. II. Vatik├ínsky koncil pou┼ż├şva pojem ÔÇ×jednota v r├┤znorodostiÔÇť.

Pou─Źme sa od Petra a od Pavla. Na┼íe odli┼ínosti n├ís nemusia rozdeli┼ą! Aj ke─Ć to medzi nami niekedy ┼íkr├şpe, v┼íetci sa usilujeme sl├║┼żi┼ą P├ínovi a nasledova┼ą ho, ako najlep┼íie vieme. Mo┼żno kr├í─Źame za P├ínom in├Żm sp├┤sobom, in├Żmi cestami, ale st├íle t├Żm ist├Żm smerom! Teraz, sk├┤r, ako budeme pokra─Źova┼ą vo sv. om┼íi, vo chv├ş─żke ticha, po┼żehnajme v duchu jeden druh├ęmu, t├Żm, ktor├ş s├║ n├ím menej sympatick├ş, ktor├ş nepasuj├║ do na┼íich zau┼ż├şvan├Żch sch├ęm, ktor├ş s├║ in├ş. Povzbu─Ćme sa navz├íjom na na┼íej ceste sa Je┼żi┼íom.