Denný tábor 2016

SPOLOČENSTVO PRSTEŇA

3. 8. 2016, streda

Autor: Zuzka Nagyová

   Viac ako 21 dobrovoľníkov z rád mladých ľudí a rodičov z farnosti Devínska Nová Ves, finančná podpora z Mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves, grant z Magistrátu hl. mesta SR Bratislavy ako aj peňažné dary od viacerých ľudí z miestnej farnosti, spolupráca a poskytnuté priestory Farského centra, ochota školskej jedálne pri ZŠ I. Bukovčana 1 ako aj zapožičanie dobových lukov, šípov a iných pomôcok od skupiny historického šermu Ursus zapríčinili to, že aj tento rok sme mohli zrealizovať už druhý ročník DENNÉHO FARSKÉHO TÁBORA.

2016-07-29-podakovanie-tabor.PNG

   Rozhodli sme sa pokračovať v úspešnom poňatí tábora z minulého roka, ktorého témou bolo „Hľadanie strateného grálu“, kde sme deťom približovali príbeh o stratenom grále pomocou krátkych scénok, na ktoré nadväzovali všetky hry a aktivity tábora. Tento krát sme vybrali ako hlavnú tému „Spoločenstvo prsteňa“, ktoré je inšpirované dielom autora J.R.R. Tolkiena, Pán prsteňov.

   Deťom sme predostreli zostručnený príbeh o prsteni, ktorý pre nás predstavoval pokušenie moci a slávy. Deti pomáhali na ceste dvom hobitom Frodovi a Samovi, ktorí sa vydali na odvážnu misiu zničiť prsteň. Najskôr sme si užili oslavu narodenín Bilba, na ktorej nechýbal ani ohňostroj a torta, potom sme sa spoznali s odvážnym bojovníkom Aragornom, ktorý nás ochránil pred zlými čiernymi rytiermi. Spolu s Frodom sme spoznali trpaslíka Gimliho, elfa Legolasa a dobrého čarodejníka Gandalfa a iné postavy z príbehu, ktoré nám pomáhali pri našej ceste. Deti absolvovali výcvik a stali sa tak súčasťou Spoločenstva prsteňa. Vyhli sa nástrahám zúboženého Gluma, ktorý ich vlákal do paste a prešmykli sa pomedzi siete veľkého pavúka. Deti dokonca bojovali s ohyzdami a pomáhali opevňovať hrad. Na koniec dokázali nájsť cestu k Frodovi, s ktorým spoločne z mosta zahodili do rieky ich kamienok, ktorý predstavoval niečo, čo ich pokúša na zlé, niečo čo nechcú nasledovať.

   Myšlienka tábora bola okrem toho, aby sme naučili deti odolávať pokušeniu a nástrahám, ktoré na nás všetkých číhajú, aj vytvorenie spoločenstva, kde sa mohli stretnúť všetky deti s ich odlišnosťami, ako kamaráti. Na tábor boli vďaka miestnemu úradu pozvané aj deti zo sociálne znevýhodnených rodín, ktoré nemuseli za tábor platiť. Príspevok za ne uhradila Mestská časť a darcovia z miestnej farnosti, ktorým veľmi pekne ďakujeme! Vďaka nim mohlo byť s nami 14 detí, ktoré by si za iných podmienok tábor nemohli dovoliť. Celkovo bolo detí 40, teda tieto deti tvorili viac ako jednu tretinu. Počas tábora sme sa im snažili ukázať aké dôležité je držať spolu a že talenty a schopnosti každého z nás sú obohatením pre iných. Na záver tábora sme pripravili pre deti aj ich rodičov slávnostnú korunovačnú hostinu na počesť kráľa Aragorna a aj týmto spôsobom sme sa snažili podporiť komunitu ako detí, tak aj ich rodín. Deťom sa na tábore páčilo a už teraz sa tešia na budúci rok... a my s nimi!

::::PDF verzia článku s obrázkami::::