Svedectvá - Úvod

5.8.2016, piatok

Autor: M. Syneková; Z. Vargová

Mil├ę priate─żky, mil├ş priatelia, ─Źlenky, ─Źlenovia na┼íej farnosti!
Na webov├║ str├ínku na┼íej farnosti sme pridali rubriku ÔÇ×Svedectv├íÔÇť. Podnetom na vznik svedectiev sa stala dramatick├í situ├ícia, do ktorej sa na┼ía farnos┼ą dostala od apr├şla 2016, ke─Ć sa za─Źali ┼í├şri┼ą re─Źi o odchode n├í┼ího far├íra Karola Morav─Ź├şka.

Ve─ża ─żud├ş sa za─Źalo o cel├║ z├íle┼żitos┼ą zauj├şma┼ą, niektor├ş chceli p├şsa┼ą protestn├ę listy a pet├şcie. N├í┼í far├ír Karol sa vtedy vyjadril, ┼że omnoho potrebnej┼íie je da┼ą svedectvo o svojej viere. Ka┼żd├Ż dospel├Ż kres┼ąan je vyz├Żvan├Ż da┼ą svedectvo o svojej viere pred Bohom, v ktor├ęho ver├şme, pred ─żu─Ćmi, s ktor├Żmi ┼żijeme, i pred vlastn├Żm svedom├şm. V tejto s├║vislosti viacer├ş ─żudia z na┼íej farnosti, ako aj z in├Żch farnost├ş v Bratislave, za─Źali p├şsa┼ą svoje svedectv├í. Pri ich ─Ź├ştan├ş sme si uvedomili, ┼że ide o ve─żmi siln├Ż prejav viery a ┼żivotnej sk├║senosti, ktor├Ż mnoh├Żm ─żu─Ćom m├┤┼że posl├║┼żi┼ą na povzbudenie. V─Ćaka podnetu, z ktor├ęho svedectv├í vznikli, sa v nich spom├şna meno Karola Morav─Ź├şka. D├┤vodom zverejnenia t├Żchto svedectiev v┼íak nie je snaha o jeho oslavu ─Źi vyvy┼íovanie, ale oslava a vyv├Ż┼íenie Boha, ktor├Ż kon├í v na┼íich ┼żivotoch. Kon├í ve─żmi podobne ako v biblick├Żch ─Źasoch. My sme to schopn├ş rozpozna┼ą len vtedy, ke─Ć sa navz├íjom po─Ź├║vame, rozpr├ívame a vz├íjomne si sl├║┼żime. Cirkev sa napokon od po─Źiatku rozv├şjala ako rozpr├ívaj├║ce a sved─Źiace spolo─Źenstvo viery. V slov├ích i skutkoch, v modlitbe, ohlasovan├ş evanjelia a slu┼żbe bl├ş┼żnym.

S├║─Źasne s├║ tieto svedectv├í aj prezent├íciou toho, ako ve─żmi potrebujeme cirkev. Tak├║ cirkev, ktor├í ─żud├ş motivuje, integruje a prep├íja. Vo svojom h─żadan├ş a vo svojej viere by nik nemal zosta┼ą s├ím. Budovaniu takejto hovoriacej, konaj├║cej a sl├║┼żiacej cirkvi maj├║ sl├║┼żi┼ą biskupi a k┼łazi. K tomu dostali poverenie od Boha.

Na za─Źiatok z mnoh├Żch svedectiev, ktor├ę sme dostali, uverej┼łujeme prv├Żch osem. V┼íetk├Żm autork├ím a autorom ve─żmi ─Ćakujeme za d├┤veru a vyjadrujeme im svoju ├║ctu. Ke─Ć┼że ide o osobn├ę v├Żpovede, svedectv├í uverej┼łujeme bez mien ich autoriek a autorov a tie┼ż po dohode s nimi sme vynechali prive─żmi osobn├ę s├║vislosti.

Za redakciu ÔÇ×SvedectievÔÇť: M├íria Synekov├í a Zuzana Vargov├í.

Pr├şpadn├ę ─Ćal┼íie svedectv├í mo┼żno posiela┼ą na na┼íe mailov├ę adresy (msynekova@gmail.com zuzanavar@gmail.com).