Z├ívere─Źn├í spr├íva o stave farnosti

4.9.2016, nede─ża

Autor: Karol Morav─Ź├şk


K 1. 9. 2016 bolo menovan├şm nov├ęho far├íra do Farnosti Bratislava ÔÇô Dev. N. Ves ukon─Źen├ę moje p├┤sobenie ako far├íra v tejto farnosti.

Udelenie sviatost├ş a pohreby za obdobie od 1. 1. 2016 do 31. 8. 2016.

Krsty ÔÇô 118
Sob├í┼íe ÔÇô 21
Pohreby ÔÇô 27
Prv├ę sv. prij├şmanie ÔÇô 57
Sv. birmovania - 44

Vyu─Źovanie a katech├ęza

Predpoklad├ím, ┼że u─Źite─żky predmetu N├íbo┼żensk├í v├Żchova bud├║ pokra─Źova┼ą vo vyu─Źovan├ş na na┼íich ┼íkol├ích aj v ┼íkolskom roku 2016/17. P├ín kapl├ín by mal vyu─Źova┼ą tento predmet na SSO┼á ÔÇô automobilovej pri VW. Tie┼ż mo┼żno po─Ź├şta┼ą s t├Żm, ┼że na┼íi rodi─Źia a katech├ęti bud├║ na─Ćalej pripravova┼ą detsk├ę katech├ęzy pri nede─żn├Żch sv. om┼íiach o 9.30.

Ve─żk├║ ─Źas┼ą mojej pr├íce tvorilo poradenstvo a katech├ęza dospel├Żch (pr├şprava na sviatosti). S├║─Źasn├║ skupinu dospel├Żch, ktor├í pokra─Źuje v pr├şprave, d├║fam, ┼że budem na─Ćalej sprev├ídza┼ą. Tieto ─Źinnosti, ako aj pr├şpravy na sob├í┼íe a krsty det├ş, som v┼żdy dohodoval individu├ílne.

Stav financi├ş k 31. 8. 2016

1. Farsk├Ż be┼żn├Ż ├║─Źet v SLSP ÔÇô 29 983, 52 ÔéČ
2. Zvl├í┼ítny ├║─Źet vo V├ÜB (financie za predaj pozemku): 544 483, 35 ÔéČ
3. Cintor├şnsky ├║─Źet v SLSP ÔÇô 1 485, 26 ÔéČ (financie z tohto ├║─Źtu mo┼żno pou┼żi┼ą len na v├Żdavky spojen├ę s cintor├şnom; pr├şjmy s├║ z poplatkov za hrobov├ę miesta)

Pozemky vo vlastn├şctve farnosti k 31. 8. 2016

1. Pozemok na Eisnerovej ulici oproti OD Terno m├íme z├íujem preda┼ą. S jedn├Żm z├íujemcom o k├║pu je pripraven├í zmluva na podpis. Pred nieko─żk├Żmi mesiacmi dostal text zmluvy Arcibiskupsk├Ż ├║rad v Bratislave na schv├ílenie. Mo┼żn├Ż finan─Źn├Ż zisk: asi 489.580 ÔéČ (zo sumy treba odr├íta┼ą 10% pre AB├Ü).
2. Pozemok pod Dev. Kobylou (dendropark) je v ochrannom p├ísme, ekonomicky zatia─ż nevyu┼żite─żn├Ż; na z├íklade zmluvy s M├Ü na┼íej Mestskej ─Źasti m├í ho v n├íjme M─î Bratislava ÔÇô Dev. N. Ves.
3. Pozemok pri OD Terno je na z├íklade zmluvy v n├íjme spolo─Źnosti Terno real estate a. s. Za rok 2016 sme od nich prijali sumu: 22 258,84 ÔéČ. Zmluva sa ka┼żdoro─Źne novelizuje.
4. Pozemok pri ceste do D├║bravky je v pren├íjme Dru┼żstva Z├íh. Bystrica. Men┼í├ş pozemok v lokalite Dev├şnske jazero je v pren├íjme jednej spolo─Źnosti z Malaciek. Za oba pozemky je n├íjomn├ę v p├ír desiatkach eur za rok.

Budovy vo vlastn├şctve farnosti k 31. 8. 2016

1. Kostol Ducha Sv├Ąt├ęho ÔÇô v dobrom stave. Nov├í ma─żba zvonka sa pl├ínovala v s├║vise s vybudovan├şm prepojenia s Domom rozl├║─Źky a prestavbou Domu rozl├║─Źky. Projekt prestavby je odovzdan├Ż na schv├ílenie na pr├şslu┼ín├Żch ├║radoch. Pod─ża projektu m├í vznikn├║┼ą nov├í sakristia, toalety, pr├şstavba pre asi 150 ─żud├ş. Doteraj┼í├ş vzh─żad Domu rozl├║─Źky bude upraven├Ż.
2. F centrum ÔÇô v dobrom stave. Podkrovie je pripraven├ę na vybudovanie bytov. Dvor sa tie┼ż pl├ínuje upravi┼ą a vybavi┼ą ho novou dla┼żbou.
3. Fara ÔÇô v dobrom stave.
4. Dom rozl├║─Źky ÔÇô pripraven├Ż projekt prestavby.
5. Cintor├şn ÔÇô v dobrom stave. Na jese┼ł sa dokon─Ź├ş spevnen├Ż chodn├şk smerom na Eisnerovu ulicu.

Nov├Ż kostol

Na pozemkoch v lokalite za tra┼ąou (v─żavo na miernom svahu smerom pri ceste do D├║bravky) pl├ínujeme postavi┼ą nov├Ż kostol. V tejto lokalite, ako je dlh┼íie zn├íme, m├í v bl├şzkej bud├║cnosti vznikn├║┼ą nov├ę os├şdlenie. Na jar tohto roku za─Źalo projektovanie ├║zemia a nov├ęho kostola. Ako mo┼żn├í sa ukazuje spolupr├íca s reho─żou dominik├ínov, ktor├ş h─żadaj├║ miesto na nov├Ż kl├í┼ítor v Bratislave. Prebehlo viacero rokovan├ş s reho─żou, architektom a vlastn├şkmi okolit├Żch pozemkov. Finan─Źne by spolupr├ícou s dominik├ínmi bola v├Żhodn├í pre obe strany. Takisto by to obohatilo pastora─Źn├║ situ├íciu v tejto ─Źasti Bratislavy. N├í┼í pozemok v tejto lokalite aj po v├Żstavbe kostola (kl├í┼ítora) by nebol celkom zastavan├Ż a zostal by priestor na ─Ćal┼íie vyu┼żitie. AB├Ü zatia─ż na na┼íu iniciat├şvu nereagovalo.

Po─Ćakovanie

─Äakujem v┼íetk├Żm, s ktor├Żmi som mohol ┼żi┼ą a spolupracova┼ą vo Farnosti Bratislava ÔÇô Dev├şnska Nov├í Ves. Na tomto mieste nebudem nikoho menova┼ą osobne, lebo by som pri mno┼żstve cenn├Żch spolupracovn├şkov na niekoho mohol zabudn├║┼ą.

V kostole m├íme ve─żmi dobr├ę kostoln├ş─Źky, m├íme viacer├Żch organistov, organistky, ─Źlenky a ─Źlenov spevokolov. Pri liturgii asistuj├║ viacer├ş dospel├ş mu┼żi a ml├ídenci, biblick├ę texty a finan─Źn├ę zbierky maj├║ na starosti dospel├ę ┼żeny a dospel├ş mu┼żi. Deti maj├║ priestor pri liturgii najm├Ą pri tzv. ┼żiackych sv. om┼íiach. Po─Źas ┼íkolsk├ęho roka skupiny spolupracovn├şkov pripravuj├║ nede─żn├ę katech├ęzy pre mal├ę deti.

Od nov├ęho p├ína far├íra o─Źak├ívam, ┼że dopln├ş stav mini┼ítrantov v chlap─Źenskom veku. O kostol sa star├í viacero obetav├Żch ┼żien a mu┼żov. Zabezpe─Źen├í je spr├íva a ├║dr┼żba cintor├şna; na kvalitnej ├║rovni sa zv├Ą─Ź┼ía v kostole konaj├║ pohrebn├ę rozl├║─Źky. Evidencia hrobov├Żch miest a kontakt s ich n├íjomn├şkmi sa vykon├íva na z├íklade dohody s Miestnym ├║radom v jeho priestoroch raz mesa─Źne.
F centrum po rekon┼ítrukcii pred nieko─żk├Żmi rokmi sl├║┼żi potreb├ím na┼íich ─żud├ş pri organizovan├ş r├┤znych podujat├ş (duchovn├Żch, oddychov├Żch, kult├║rnospolo─Źensk├Żch). Je k dispoz├şcii aj na pren├íjom pre ┼íir┼íiu verejnos┼ą. O F centrum a harmonogram podujat├ş sa obetavo star├í nieko─żko na┼íich spolupracovn├şkov.

Pri pl├ínovan├ş a organizovan├ş aktiv├şt som sa mohol spo─żahn├║┼ą na mnoh├Żch spolupracovn├şkov vo Farskej a ekonomickej rade. V─Ćaka nim sa vykonali mnoh├ę rekon┼ítrukcie stavieb a pripravili sa viacer├ę pr├íce a podujatia. V─Ćaka nim je aj do bud├║cnosti ekonomick├í situ├ícia farnosti n├ídejn├í. Bude d├┤le┼żit├ę na─Ćalej zodpovedne chr├íni┼ą majetok a financie farnosti ako spolo─Źn├Ż majetok v┼íetk├Żch ─Źlenov farnosti. Tento majetok je v z├ísade dedi─Źstvom po predkoch, ─żu─Ćoch, ktor├ş ┼żili v Dev├şnskej Novej Vsi u┼ż pred st├íro─Źiami.

K ┼żivotu na┼íej farnosti patria aj r├┤zne vz┼ąahy, projekty, programy, o ktor├Żch sa mo┼żno viac do─Ź├şta┼ą na webovej str├ínke na┼íej farnosti. Vlastne v┼íetky aktivity a projekty vznikli v─Ćaka n├ípadom a dobrovo─żnej neplatenej pr├íci na┼íich ─żud├ş. Ja som sa len sna┼żil ich prep├íja┼ą a by┼ą n├ípomocn├Ż. Zvl├í┼í┼ą v ostatn├Żch mesiacoch som mohol pre┼żi┼ą, ko─żko ─żud├ş sa za m┼ła modl├ş a prejavuje mi priate─żstvo a d├┤veru. Nesmierne si to v├í┼żim, ve─żmi ma to posil┼łuje.

K mojim spolupracovn├şkom a priate─żom patria aj na┼íi chor├ş a star├ş ─żudia, ktor├Żch som nav┼ítevoval a sprev├ídzal po─Źas ich choroby a staroby, ─Źi u┼ż doma, v nemocnici alebo v Seneciu. Stretnutia s nimi boli ─Źasto n├íro─Źn├ę, ale pre m┼ła v┼żdy ve─żmi posil┼łuj├║ce. Ve─żmi si ich v├í┼żim a ─Ćakujem za ich d├┤veru a priate─żstvo. Modlitbu a spomienku si chcem zachova┼ą ÔÇô viac v srdci ako v z├íbudlivej pam├Ąti ÔÇô aj na v┼íetk├Żch na┼íich zomrel├Żch.

Nov├Ż p├ín far├ír Andrej Kalamen bude so mnou sl├ívi┼ą sv. om┼íu v nede─żu 4. 9. 20016 o 11.00. Za nepr├şjemnosti okolo m┼ła a na┼íej farnosti, ktor├ę sa objavili v ostatn├Żch mesiacoch, nem├┤┼że. U┼ż pred rokom som bol r├íd, ┼że pr├íve on pr├şde po mne do na┼íej farnosti. O─Źak├ívam, ┼że bude dobre prijat├Ż.

Pre─Źo som ja zostal takpovediac v ÔÇ×lufteÔÇť, na to je viacero n├ízorov. Opakovane som prosil, aby som v bl├şzkej dobe mohol dokon─Źi┼ą niektor├ę aktivity. Pri mojom prelo┼żen├ş som opakovane prosil, aby mi bolo dan├ę primeran├ę nov├ę miesto na p├┤sobenie. Nen├írokoval som si ni─Ź d├┤le┼żit├ę, hoci by som azda na z├íklade dlhoro─Źn├Żch sk├║senost├ş, vzdelania a dosiahnut├Żch v├Żsledkov aj mohol. Bol som ochotn├Ż prija┼ą aj najmen┼íie miesto. Nemohol som v┼íak prija┼ą miesto ├║plne vzdialen├ę od ─żud├ş, na ktor├Żch sa v mojom veku m├┤┼żem spo─żahn├║┼ą a ktor├ş ma potrebuj├║. A nemohol som prija┼ą ani miesto ├║plne zdevastovan├ę. V mojom veku a pri oslabenom zdrav├ş viem pokra─Źova┼ą tam, kde m├ím soci├ílne a duchovn├ę z├ízemie a kde vid├şm v pr├íci zmysel. Nem├┤┼żem sa ÔÇ×re┼ítartova┼ąÔÇť v podmienkach, ktor├ę s├║ neprimeran├ę mojim (ne)schopnostiam, veku a zdraviu. ─îo ma ─Źak├í, st├íle neviem. Ospravedl┼łujem sa nov├ęmu far├írovi, ┼że nem├┤┼żem hne─Ć uvo─żni┼ą priestory fary, ke─Ć┼że neviem, kam sa m├ím s┼ąahova┼ą. Neviem, ─Źi mi e┼íte v├┤bec pon├║knu nejak├ę primeran├ę miesto alebo ma po┼íl├║ mimo pastora─Źnej slu┼żby. Aj v takom pr├şpade nemienim sa utiahnu┼ą do s├║kromia a budem sl├║┼żi┼ą ─żu─Ćom. Ako a kde dnes neviem pos├║di┼ą. Predpoklad├ím, ┼że nov├Ż p├ín far├ír mi dovol├ş ob─Źas p├┤sobi┼ą v na┼íej farnosti, ak si to ─żudia bud├║ ┼żela┼ą.

D┼ła 31. 12. 2015 som v na┼íom kostole okrem in├ęho povedal: P├ípe┼ż Franti┼íek pokra─Źuje v reforme, aby cirkev nebola organiz├íciou, kde vl├ídne moc byrokracie, pe┼łaz├ş a funkci├ş, ale kde m├í hlavn├ę slovo Je┼żi┼íovo evanjelium a aktu├ílne nasledovanie Je┼żi┼ía. Vieme, ┼że ─Źasti katol├şkov sa to nep├í─Źi, ┼że p├ípe┼ża spochyb┼łuj├║, a in├Żm sa zasa zmeny zdaj├║ by┼ą pomal├ę. Nikdy nebude cirkev dokonal├í, v┼żdy zostaneme nech├ípav├ş a hrie┼íni. Z├íkladn├ę hodnoty a smerovanie by v┼íak mali by┼ą jasn├ę. U─Źme sa od Je┼żi┼ía, ─Źomu on d├íval prednos┼ą. Nevyh├Żbal sa ostr├Żm diskusi├ím s farizejmi a z├íkonn├şkmi, ale najviac sa venoval t├Żm, ktor├ş potrebovali posilu, povzbudenie, pomoc, solidaritu. T├Żm sl├║┼żil, ─Źasto ─żu─Ćom na okraji spolo─Źnosti. Nech je to pr├şkladom aj pre n├ís. A na adresu t├Żch, ─Źo s├║ proti obnove cirkvi, nech platia trochu tajomn├ę Je┼żi┼íove slov├í: ÔÇ×Nech si m┼Ľtvi pochov├ívaj├║ m┼Ľtvych, ale ty cho─Ć a zvestuj Bo┼żie kr├í─żovstvo!ÔÇť (Lk 9,60)

Ak sa niekto v na┼íej farnosti c├ştil moj├şm spr├ívan├şm niekedy dotknut├Ż, nepochopen├Ż ─Źi odmietnut├Ż, pros├şm o odpustenie. ├Üprimne ─Ćakujem za v┼íetky momenty, ktor├ę n├ís povzbudili, za v┼íetky obohacuj├║ce udalosti, za rozhovory a stretnutia, za modlitby a za vz├íjomn├ę svedectv├í viery a h─żadania.


::::Autorsk├ę pr├íva: Farnos┼ą Bratislava - Dev├şnska Nov├í Ves