Farský denný tábor 2018 – Malý princ

19. 8. 2018, nedeľa

Autor: Mária Kopčíková

Aj tento rok, po štvrtý raz sa v devínsko-novoveskej farnosti uskutočnil denný tábor. Pre deti ho pripravilo OZ Gaudete Devínska Nová Ves v spolupráci s dobrovoľníkmi. Tento rok sa ich na jeho príprave a realizácii podieľalo 26, študentov stredných a vysokých škôl, ale aj pracujúcich, ktorí prispeli skvelými nápadmi a deťom sprítomnili príbeh Malého princa a jeho hľadania priateľov.

[obrázok - 2018-08-19-podakovanie-tabor.jpg]

K dospelým animátorom i tento rok pribudli staršie deti, ktoré v roli pomocných animátorov rozvíjali svoje zručnosti, ako sociálne, tak aj praktické - pomáhali s prípravou, vyrábali kulisy či kostýmy a počas tábora sa venovali menším deťom, mali svoj diel zodpovednosti. Vidíme, že táto skúsenosť ich neuveriteľne posúva a motivuje, takže sa potom zapájajú aj do iných aktivít farnosti. Vnímame a považujeme život v komunite za veľmi dôležitý a zapájanie mladých považujeme za dôležitú súčasť rozvoja nášho spoločenstva.

Vďaka tomuto počtu animátorov sme tento rok mohli na tábor zobrať 45 detí. Boli to deti vo veku 6 – 13 rokov, medzi nimi i deti z rodín, ktoré si bežné tábory veľmi dovoliť nemôžu, či deti z viacerých mnohodetných rodín.

Pre tábor sme prosili o pekné počasie a bolo nám dopriate (13. – 17. 8.), takže sme všetok čas strávili pri hrách vonku, či na putovaní za zaujímavými miestami. V rámci jednodňového výletu sme navštívili Mohylu gen. M. R. Štefánika na Bradle, ako aj jeho múzeum v Košariskách, kde sme dostali zaujímavý výklad o jeho živote. S Malým princom sme sa ocitli aj v bratislavskej botanickej záhrade.

Témou tábora bola tento rok Malý princ. Deti sa v zostručnenej podobe zoznámili s jeho príbehom, nahliadaním na priateľstvo a tiež boli svedkami jeho pochopenia skutočného významu slova priateľstvo. Príbehom deti postupne prevádzali scénky, umocnené zaujímavými kostýmami a nasadením hercov.

Cez tento príbeh sme chceli poukázať na potrebu budovania priateľstva, a to nielen medzi nami ľuďmi, ale aj na potrebu budovania vzťahu s Bohom. Snažili sme sa naplniť tento cieľ jednoduchým zamysleniami a hravými aktivitami, na ktorých deti aj takúto náročnú tému môžu pochopiť a prežiť.

Zo spätných väzieb rodičov:

„Ďakujeme krásne celému tímu za perfektný farský tábor, deti majú super zážitky. Ďakujeme aj za všetky fotky a sprievodné informácie.“ S.J.

„Dobrý deň, veľmi pekne chcem poďakovať, že moja dcéra mohla byť vo vašom tábore. Veľmi si to vážim.“ M.Š.

„Deti boli naozaj šťastné a spokojné. Čo sa mne páčilo, že mali naozaj naplnený deň, že bolo vidieť, že je to spoločenstvo, ti starší si rozumeli a že to robili fakt dobre deti. Deťom sa nechcelo ani domov hlavne ten piatok. Bolo cítiť pohodu a spokojnosť. Určite to bolo namáhavé, ale veľká, veľká vďaka všetkým..

Verím, že budúci rok to budete opäť organizovať a deti zažijú týždeň pekných zážitkov a priateľstiev.“ K.M.

Tábor sme realizovali vďaka láskavej podpore a otvorenosti:

logo-dnv.png

MČ Devínska Nová Ves, ktorá poskytla dotáciu v rámci svojich sociálnych aktivít.

logo-magistrat.jpg Magistrát hl. mesta Bratislavy, v Grantovom programe hlavného mesta SR Bratislavy pre voľný čas, šport a sociálne aktivity.

logo tesco

Spoločnosť TESCO, ktorá nám darovala cukrovinky a odmeny pre deti.

Farnosť DNV, ktorá nám poskytla priestory F-centra.

Finančné dary viacerých súkromných i právnických osôb.

Vďaka tejto podpore sme mohli znížiť poplatok za účasť na tábore na minimum a umožnili sme aj účasť deťom z rodín, ktoré nemajú veľa finančných prostriedkov zdarma. Všetci animátori sa deťom venovali bez nároku na finančnú odmenu.

Ako nám na tábore bolo? Fotogaléria je k nahliadnutiu na tomto odkaze.

Mária Kopčíková