Farský denný tábor 2019 – Poklad na striebornom jazere

12. 8. 2019, pondelok

Autor: Mária Kopčíková

5. – 9. 8. 2019 sa po piaty raz v devínsko-novoveskej farnosti uskutočnil denný tábor. Pre deti ho pripravilo OZ Gaudete Devínska Nová Ves v spolupráci s dobrovoľníkmi a rodičmi. Na príprave tábora a jeho realizácií sa podieľalo 25 študentov stredných a vysokých škôl a dospelých dobrovoľníkov.

[obrázok - 2019-tit-denny-detsky-tabor-farsky_rc2.jpg]

K dospelým animátorom sa i tento rok pridali pomocní animátori, ktorí po kurze ANIMA-tor (február – jún 2019) boli skvelo pripravení pomáhať nielen s prípravou hier, či vyrábaním kostýmov, ale aj samostatne organizovať zadané činnosti. Vidíme, že táto skúsenosť ich neuveriteľne posúva a motivuje, takže sa potom zapájajú aj do iných aktivít farnosti – adventné dielne, či júnový Deň farnosti.

Náš spoločný život v komunite Devínskej vnímame ako veľmi dôležitý a zapájanie mladých považujeme za dôležitú súčasť rozvoja nášho spoločenstva.

Vďaka tomuto počtu animátorov sme tento rok mohli na tábor zobrať 50 detí. Boli to deti vo veku 6 – 13 rokov, medzi nimi i deti z rodín, ktoré si bežné tábory veľmi dovoliť nemôžu, či deti z viacerých mnohodetných rodín.

Vďaka dobrému počasiu sme všetok čas strávili pri hrách vonku, či na putovaní za zaujímavými miestami. V rámci jednodňového výletu sme navštívili Ranč na striebornom jazere v Galante, kde sme sa dozvedeli viac o koníkoch, živote na ranči a videli sme mnoho zaujímavého. Deti sa mali tiež možnosť povoziť na koníkoch.

Témou tábora bola tento rok Poklad na striebornom jazere. Deti sa v zostručnenej podobe zoznámili s príbehom Freda Engela, jeho priateľov Sama Hawkinsa, Winnetoua a Old Shatterhanda. Príbehom deti postupne prevádzali scénky, umocnené originálnymi kostýmami a presvedčivým stvárnením hercov.

Pomocou tohto príbehu sme chceli poukázať na tieto hlavné témy:

K týmto témam sme sa vracali aj počas tzv. duchovných zamyslení. Boli to krátke „stíšenia“, s hravými aktivitami, prostredníctvom ktorých môžu aj malé deti tieto náročnejšie témy pochopiť.

Tábor sme realizovali vďaka láskavej podpore a otvorenosti:

logo dnv.png

MČ Devínska Nová Ves, ktorá poskytla dotáciu v rámci svojich sociálnych aktivít.

logo magistrát.jpgMagistrát hl. mesta Bratislavy, v Grantovom programe hlavného mesta SR Bratislavy pre voľný čas, šport a sociálne aktivity.

Farnosť DNV, ktorá nám poskytla priestory F-centra.

Finančné dary viacerých súkromných i právnických osôb.

Vďaka tejto podpore sme mohli znížiť poplatok za účasť na tábore na minimum a umožnili sme aj účasť deťom z rodín, ktoré nemajú veľa finančných prostriedkov zdarma. Všetci animátori sa deťom venovali bez nároku na finančnú odmenu.

Zo spätných väzieb rodičov:

„Ja tým deťom normálne závidím. Aj ja chcem ísť do takého táboraaaa.“ M.H.

„Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za všetko. Tábor bol úžasný, už dávno som nevidela moje dieťa tak šťastne unavené a naplnené radosťou :-). Dúfam, že budeme môcť prísť aj na budúci rok. Želám všetko dobré.“ S.S.

„Syn je nadšený a spokojný. Super animátorsky a organizačný tím.“ M.Ch.

Ako nám na tábore bolo? Fotogaléria je k nahliadnutiu na tomto odkaze.

Mária Kopčíková