TÉMA: Božie kráľovstvo
Pán Ježiš prišiel, aby ohlásil príchod Božieho kráľovstva, aby nám dal zakúsiť svojim životom medzi nami krásu Božieho kráľovstva a aby nás pozval do neho.
1. Pojmy: Božie kráľovstvo, nebeské kráľovstvo - Božie kraľovanie. Čo to znamená? Od čoho závisí jeho príchod?
2. Ako Ježiš ohlasoval? "Naplnil sa ČAS a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu." /Mk 1,15/
Ježiš používa názornú reč. Pomocou obrazov a príbehov, ktoré boli poslucháčom blízke, charakterizuje vlastnosti Božieho kraľovania. A svojimi mocnými skutkami/zázrakmi predstavuje moc Božieho kraľovania.
3. Naša metóda : Prejdeme si 10 podobenstiev Pána Ježiša o Božom kráľovstve a pri každom podobenstve budeme v spoločnej diskusii vnímať Božie pôsobenie a možnosti našej spolupráce. Podstatou Božieho kraľovania je totiž spolupráca Boha a človeka.
4. Podobenstvá Pána Ježiša
5. Apoštol Pavol bol výborným učeníkom Pána Ježiša. Aj on rád používal obrazy o Božom kráľovstve:
TELO /1 Kor 11, 12-27/
STAVBA /1 Kor 3, 9b-17
6. Keď sme si charakterizovali posolstvá tých 10 Ježišových podobenstiev, pokúsme sa zhrnúť špecifiká a rozdielne znaky Božieho kraľovania a pozemského kraľovania/vládnutia/.
Podobenstvo o rozsievačovi /Mk 4,3-8/:
"Počúvajte! Rozsievač vyšiel rozsievať. Ako sial, jedno zrno padlo na kraj cesty; prileteli vtáky a pozobali ho. Druhé padlo na skalnatú pôdu, kde nemalo veľa zeme a hneď vzišlo, lebo nebolo hlboko v zemi; ale keď vyšlo slnko, zahorelo, a pretože nemalo koreňa, uschlo. Iné zasa padlo do tŕnia, ale tŕnie vyrástlo, udusilo ho a ono neprinieslo úrodu. Iné zrná padli do dobrej zeme; vzišli, rástli a priniesli úrodu: jedno tridsaťnásobnú, druhé šesťdesiatnásobnú a iné stonásobnú." A povedal: "Kto má uši na počúvanie, nech počúva!"
Podobenstvo o lampe /Mk 4,21-23/:
Potom im povedal: " Vari je lampa na to, aby ju postavili pod mericu alebo pod posteľ? A nie na to, aby ju postavili na svietnik? Lebo nič nie je skryté, čo by sa nemalo vyjaviť, ani utajené, čo by sa nemalo dostať na verejnosť. Kto má uši na počúvanie, nech počúva!"
Podobenstvo o miere /Mk 4,24-25/:
Ďalej im povedal: "Dávajte pozor na to, čo počúvate! Akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám, ba ešte sa vám pridá. Lebo kto má, tomu sa pridá, a kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má."
Podobenstvo o zasiatom semene /Mk 4,26-29/:
Ďalej hovoril: "S Božím kráľovstvom je to tak, ako keď človek hodí semeno do zeme; či spí, alebo vstáva, v noci či vo dne, semeno klíči a rastie a on ani o tom nevie. Zem sama od seba prináša úrodu: najprv steblo, potom klas a napokon plné zrno v klase. A keď úroda dozreje, hneď priloží kosák, lebo nastala žatva."
Podobenstvo o horčičnom zrnku /Mk 4,30-32/
A pokračoval: "K čomu prirovnáme Božie kráľovstvo alebo akým podobenstvom ho znázorníme? Je ako horčičné zrnko. Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky."
Podobenstvo o kúkoli medzi pšenicou /Mt 13,24-30/:
Predniesol im aj iné podobenstvo: "Nebeské kráľovstvo sa podobá človekovi, ktorý zasial na svojej roli dobré semeno. Ale kým ľudia spali, prišiel jeho nepriateľ, prisial medzi pšenicu kúkoľ a odišiel. Keď vyrástlo steblo a vyháňalo do klasu, ukázal sa aj kúkoľ. K hospodárovi prišli sluhovia a povedali mu: "Pane, nezasial si na svojej roli dobré semeno? Kde sa teda vzal kúkoľ?" On im vravel: "To urobil nepriateľ." Sluhovia mu povedali: "chceš, aby sme šli a vyzbierali ho?" On odpovedal:"Nie, lebo pri zbieraní kúkoľa by ste mohli vytrhnúť aj pšenicu. Nechajte oboje rásť až do žatvy. V čase žatvy povie žencom: Pozbierajte najprv kúkoľ a poviažte ho do snopov na spálenie, ale pšenicu zhromaždite do mojej stodoly."
Podobenstvo o kvase, o poklade v poli, o perle /Mk 13,44-52/:
Ďalšie podobenstvo im povedal: "Nebeské kráľovstvo sa podobá kvasu, ktorý žena vezme a vmiesi do troch mier múky, až sa všetko prekvasí."
Nebeské kráľovstvo sa podobá pokladu ukrytému v poli. Keď ho človek nájde, skryje ho a od radosti z neho ide, predá všetko, čo má a pole kúpi.
Nebeské kráľovstvo sa podobá aj kupcovi, ktorý hľadá vzácne perly. Keď nájde veľmi cennú perlu, ide, predá všetko, čo má, a kúpi ju.
Podobenstvo o rybárskej sieti /Mt 13,47-50/:
"A zasa nebeské kráľovstvo sa podobá sieti, ktorú spustia do mora a ona zachytáva všetky druhy. Keď je plná, vytiahnu ju na breh, posadajú si, dobré vyberú do nádob a zlé vyhodia von. Tak bude aj na konci sveta: vyjdu anjeli, oddelia zlých od spravodlivých a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami."
"Pochopili ste to všetko?", pýta sa učeníkov Pán Ježiš.
Podobenstvo o stratenej ovci /Mt 18,12-14/:
"Čo myslíte, keby mal niekto sto oviec a jedna z nich by zablúdila, nenechá tých 99 na vrchoch a nepôjde hľadať tú, čo zablúdila? A keď sa mu ju podarí nájsť, veru, hovorím vám: Bude mať z nej väčšiu radosť, ako z tých 99, čo nezablúdili. Tak ani váš Otec, ktorý je na nebesiach, nechce, aby zahynul čo len jediný z týchto maličkých.