Farský denný tábor 2020 – Nekonečný príbeh

11. 8. 2020, utorok

Autor: Mária Kopčíková

Nekonečný príbeh je veľmi známym príbehom a my sme sa v duchu jeho posolstva snažili pripraviť našim malým účastníkom zaujímavý program.

Denný tábor sme v našej farnosti zorganizovali už po šiesty raz. Na jeho príprave a realizácií sa podieľalo 25 dobrovoľníkov, pod vedením Zuzky a Metoda Rehorčíkovcov, Moniky Nagyovej a Márie Kopčíkovej. Neoddeliteľnou a veľmi podstatnou súčasťou nášho táborového tímu sú mladí študenti stredných a vysokých škôl. Tí sa veľkou mierou podieľali na príprave programu, hier, rekvizít – bez ich mnohohodinovej práce by to jednoducho nešlo smiley.

Animátori ešte koncom júna absolvovali kurz prvej pomoci. Tento kurz sme mohli animátorom zabezpečiť aj vďaka príspevku Nadácie Volkswagen.

Náš spoločný život v komunite Devínskej vnímame ako veľmi dôležitý a zapájanie mladých považujeme za dôležitú súčasť rozvoja nášho spoločenstva. Vidíme, že práca s mladými prináša ovocie a oni sa čoraz častejšie zapájajú aj do iných aktivít vo farnosti (Deň rodín, Farský deň a pod.)

V tomto roku sme mali na tábore 51 účastníkov vo veku 5 – 14 rokov, medzi nimi i deti z rodín, ktoré si bežné tábory veľmi dovoliť nemôžu, či deti z viacerých mnohodetných rodín.

Všetok čas sme strávil pri hrách vonku, či na putovaní za zaujímavými miestami. Deti v rámci aktivít navštívili aj Galériu Multium, či Tripland a bratislavský lesopark.

fotogaléria: Farský denný tábor 2020 –  Nekonečný príbeh

Témou tábora bol tento rok už spomenutý Nekonečný príbeh. Hlavnými témami bolo prebudiť v deťoch fantáziu, vyskúšať si byť bez smartfónov a tak sa viac sústrediť na vzťahy a svet okolo. Hlavné ciele pre nás boli:

• Vymaniť deti z virtuálneho priestoru do reality,
  • Prebudiť ich fantáziu a záujem o knihy
  • Podporiť čítanie svätého písma cez príbehy
  • Pozitívne motivovať k chuti do života

Deti sa v zostručnenej podobe zoznámili s príbehom chlapca Bastiana, ktorý zistí, že krajinu Fantáziu sužuje ničota a snaží sa jej pomôcť. Príbehom deti postupne prevádzali scénky, umocnené originálnymi kostýmami a presvedčivým stvárnením hercov.

Pomocou tohto príbehu sme chceli poukázať aj na tieto súvislosti našich životov:

• Poznať čo je dobre a čo zlo – aby sme vedeli rozlišovať, čo je nebezpečné.
  • Vydať sa na cestu a neostať stáť – nikdy nesmieme ostať stáť v našich životoch.
  • Mať cieľ – cieľ nás ženie vpred a určuje smer.
  • Prekonať sám seba – treba nájsť odvahu prekonať aj seba samého.
  • Nebáť sa žiť svoj život naplno, v slobode – nemusíme sa báť.

K týmto témam sme sa vracali aj počas tzv. duchovných zamyslení. Boli to krátke „stíšenia“, s hravými aktivitami, prostredníctvom ktorých môžu aj malé deti tieto náročnejšie témy pochopiť.

Tento ročník tábora bol ovplyvnený dôsledkami koronakrízy. Dlho sme nevedeli, či ho vôbec budeme môcť realizovať s ohľadom na opatrenia štátu. Dôsledky koronakrízy sa premietli aj do možnosti získať na tábor dotácie, nakoľko či už Magistrát hl. mesta alebo MČ DNV sa rozhodli dotácie neprideľovať. O to viac nás potešila štedrosť ľudí v našej farnosti a ich finančná, či materiálna pomoc.

Tábor sme realizovali vďaka láskavej podpore a otvorenosti:

Farnosť DNV, ktorá nám poskytla priestory F-centra.

Finančné dary viacerých súkromných i právnických osôb.

Materiálne príspevky do balíčkov pre deti pri ukončení tábora.

Vďaka tejto podpore sme mohli znížiť poplatok za účasť na tábore na minimum a zároveň zachovať rozsah aktivít, výletov a výpravnosť rekvizít a kostýmov. Všetci animátori sa deťom venovali bez nároku na finančnú odmenu.

Všetkým podporovateľom úprimne ďakujeme. Zároveň ďakujem a myslíme aj na tých, ktorí boli s nami v modlitbách.

Ako nám na tábore bolo? Fotogaléria je k nahliadnutiu na tomto odkaze.

Mária Kopčíková