Farský denný tábor 2021 – Pán prsteňov - Spoločenstvo prsteňa

OZ Gaudete

19. 8. 2021, štvrtok

Autor: Mária Kopčíková

Už po siedmy raz sme spoločne s tímom našich animátorov pripravili denný tábor pre deti z našej farnosti. Tento rok sa na príprave podieľalo a deťom sa venovalo 19 dobrovoľníkov, pod vedením Zuzky Rehorčíkovej, Moniky Nagyovej, Márie Kopčíkovej, Matúša Mayera a pána kaplána Tomáša Tarčáka. Dobrovoľníci sú väčšinou z radov študentov stredných škôl, ale sú medzi nimi aj pracujúci. Vďaka všetkým z nich – bez ich nadšenia a práce (na programe, hrách, rekvizitách, kostýmoch) by to jednoducho nešlo smiley

[obrázok - 2021-tit-denny-detsky-tabor-farsky_rc1.jpg]

Náš spoločný život v komunite Devínskej vnímame ako veľmi dôležitý a zapájanie mladých považujeme za dôležitú súčasť rozvoja nášho spoločenstva. Preto s aktívnymi animátormi, ako aj s ďalšími záujemcami pracujeme pribežne počas celého roka.

V tomto roku sme mali na tábore 55 účastníkov vo veku 5 – 15 rokov. Opäť sme medzi nimi privítali deti z mnohodetných rodín, či rodín v náročnejšej životnej situácii. Program sprevádzali výpravné a kostýmovo bohaté scénky, hry, putovania s rôznymi aktivitami. V rámci programu sme navštívili napr. aj minizoo v Devíne a videli sme ukážky preletov dravcov, vycestovali sme do Smoleníc, kde sme navštívili jaskyňu Driny a deti absolvovali aj prehliadku Smolenického zámku.

Témou tábora bol tento rok Pán prsteňov – Spoločenstvo prsteňa. Ústrednou témou bolo spoločenstvo, budovanie vzťahov v komunite, spolupatričnosť, ale aj učenie sa odolávať pokušeniam.

Deti sa v zostručnenej podobe zoznámili s príbehom o prsteni, ktorý pre nás predstavoval pokušenie moci a slávy. Deti pomáhali na ceste hobitom Frodovi a Samovi, ktorí sa vydali na odvážnu misiu zničiť prsteň. Najskôr sme si užili oslavu narodenín Bilba, potom sme sa spoznali s odvážnym bojovníkom Aragornom, ktorý nás ochránil pred zlými čiernymi rytiermi. Spolu s Frodom sme spoznali trpaslíka Gimliho, elfa Legolasa a dobrého čarodejníka Gandalfa a iné postavy z príbehu, ktoré nám pomáhali pri našej ceste. Deti absolvovali výcvik a stali sa tak súčasťou Spoločenstva prsteňa. Bojovali s ohyzdami a pomáhali opevňovať hrad. Nakoniec dokázali nájsť cestu k Frodovi, s ktorým spoločne na veži zničili papieriki, na ktorých mali napísané niečo, čo ich pokúša.

Pomocou tohto príbehu sme chceli poukázať aj na tieto súvislosti našich životov:

• Vnímanie spoločenstva ako miesta, kde môžeme hľadať vlastné miesta v živote.
  • Priateľstvo ako prameň sily, podpory.
  • Uvažovať o sebe, svojich schopnostiach a daroch, kde by sa dali použiť v službe iným.

K týmto témam sme sa vracali aj počas tzv. duchovných zamyslení. Boli to krátke „stíšenia“, s hravými aktivitami, prostredníctvom ktorých môžu aj malé deti tieto náročnejšie témy pochopiť.

Tábor môžeme v takejto podobe realizovať vďaka mnohým podporovateľom. Vďaka dotáciám a príspevkom môžeme stále držať cenu tábora v relatívne (na bratislavské pomery) nízkych sumách a môžeme umožniť rodinám, ktoré to potrebujú,  znížiť poplatok na minimum. Vďaka týmto príspevkom si môžeme dovoliť mať pomerne veľký počet animátorov a celého tímu, aby sme sa mohli deťom venovať individuálnejšie. A aj vďaka tejto podpore môžeme zachovať rozsah aktivít, výletov a výpravnosť rekvizít a kostýmov. Všetci animátori sa deťom venovali bez nároku na finančnú odmenu.

Za podporu vo forme dotácií ďakujeme MČ Devínska Nová Ves a Magistrátu hl. mesta Bratislavy.

logo dnv.png        logo magistrát.jpg

Za podporu a otvorenosť ďakujeme aj:

Farnosti DNV, ktorá nám poskytla priestory F-centra.

Viacerým súkromným i právnickým osobám za ich finančné dary pre účely tábor a práce s mládežou.

Viacerým podporovateľom a rodičom za materiálne príspevky do balíčkov pre deti pri ukončení tábora.

Redakcii Quark za výtlačky tohto zaujímavého časopisu.

Palimu, Monike, Nike, Rosťovi, Julke, Majke, Barborke a aj iným rodičom táborových detí za ich pomoc pri organizácii, za pečenie koláčikov, za pomoc s odvozmi detí – prosto za všetko, s čím nám v rámci nášho spoločenstva pomohli.

Zároveň ďakujem a myslíme aj na tých, ktorí boli s nami v modlitbách.

Ako nám na tábore bolo? Fotogaléria je k nahliadnutiu na tomto odkaze.

Mária Kopčíková